Kooperatiften Ev Almak Mantıklı Mı?

Geçmişten günümüze kadar ev almak konusunda farklı alternatiflerin kullanıldığı görülmektedir. Kooperatifler de kullanılan ev alım yöntemlerinden biri olarak kendini göstermektedir. Özellikle ortalama olarak on beş ya da yirmi sene öncesine bakıldığında kooperatifle ev alımlarının oldukça popüler olduğu senelere gitmek mümkündür. Ancak ilerleyen zamanlarda banka kredilerinin bireysel şekilde ev alımı imkânı doğurması ve kredi erişimlerinin kolay hale gelmesi bu sistemin arka planda kalmasına neden olmuştur. Peki, halen kooperatif ev alınır mı?

birevim senetle ev

Eskiye göre bu sistem üzerinden ev alımı yapan kooperatiflerin sayısı da sistemi tercih edenlerin sayısı da oldukça azdır. Fakat son yıllarda banka kredilerinin faizlerinin artması neticesinde ev almak isteyenlerde kooperatiflere dönüş yapılması durumu gündeme gelmektedir.

Faizsiz Ev Almak İçin Birevim’i Tercih Edebilirsiniz

Kooperatifle Ev Alımında Bilinmesi Gerekenler

Kooperatifler en az yedi ortaktan oluşmaktadır. Kooperatifle ev almak önceden belirlenmiş sistemler üzerinden işlemektedir. Ev sahibi olmak isteyen bireyler bir kooperatife başvurarak işe başlamaktadır. Bu konu hakkında bilinmesi gereken ilk şey kooperatifin güvenilir olup olmaması ile alakalıdır. Geçmiş yıllarda pek çok kooperatifin farklı kişilerden para toplayarak dolandırıcılık yaptığı aşikârdır. Bundan ötürü resmi belgeleri bulunmayan kooperatiflere inanmak yanlıştır. Ayrıca anlaşma sağlanmadan ve ödemelere başlamadan önce araştırma süresini ısa tutmamak da önemli ayrıntılar arasında gösterilmektedir. Son olarak kooperatifle ev alımlarında kooperatifi ve devam eden inşaatı kontrol etmek de tavsiye edilen işlemler arasında bulunmaktadır.

Kooperatifle Ev Kaç Senede Alınır?

Kooperatifle ev alımı hakkında merak edilen pek çok ley bulunmaktadır. Evlere ne kadar senede sahip olunacağı da bu konuların başında gelmektedir. Ancak bu konu hakkında net rakamlar vermek doğru olmayacaktır. Öncelikle her kooperatifin maddi olanağı eşit değildir. Bu neden yüzünden ev yapımına sıfırdan başlandığında ne kadar zamanda biteceğini kestirmek mümkün olmamaktadır. Evlerini hızlı bir şekilde temin etmek isteyen bireyler ödemelerdeki rakamları yüksek olan güvenilir kooperatiflere başvurmalıdır.

Kooperatiflerden ev sahibi olmak, banka kredi faizlerine maruz kalmamak gibi bir artıya sahiptir. Avantajın halen devam etmesi sayesinde günümüzde kooperatif ev alımı yeniden popülerlik kazanmıştır.

Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kooperatiften ev almak istiyorsanız bazı hususlara çok dikkat etmelisiniz. Örneğin, kooperatif arsayı mal sahibinden almış mı, ilgili belediyeden onayları var mı, yapının yaklaşık maliyeti ne kadar olacak, arsaya ne kadar ödenecek gibi soruları öğrenmeniz ileride çeşitli sorunlarla karşılaşmamanız için sizin yararınıza olacaktır. Her işte olduğu gibi burada da karşılıklı güven sağlayabilmek çok önemlidir. Kooperatiften ev almak her ne kadar riskli ve az tercih edilen bir sistem olsa da karşılıklı güveni sağladığınız zaman herhangi bir sorun yaşamazsınız, aksine sizin gibi kooperatiften ev almak isteyen diğer insanlarla da yardımlaşma içinde olacağınızdan, hem verimli hem de karlı bir şekilde ev sahibi olabilirsiniz.

Yukarıda söylediğimiz gibi, karşılıklı bir güven ortamı oluşturmak çok önemlidir. Kimse güvenmediği kişiyle iş yapmak istemez. Söz konusu ev sahibi olmaksa ve birde bunu kooperatif yöntemiyle sağlayacaksanız ekstra bir güven ortamı oluşturmak zorundasınız. Referanslar yardımıyla geçmişte yapılan projeleri araştırabilir, kalitesi hakkında yorumlar yaparak güven ortamını oluşturabilirsiniz.

Ne gibi sorunlar yaşayabilirim?

Öncelikle, kooperatifin ana sözleşmesini mutlaka detaylı bir şekilde okumalısınız. Sözleşmede size ters gelen bir şeyi veya kafanızda soru işreti bırakan maddeleri detaylıca kavradıktan sonra harekete geçmelisiniz.

Ödeme makbuzunuzu saklayın. Unutmayın, söz uçucu yazı kalıcıdır. Sizlere “aylık aidat sabit, hiç artmayacak.” ya da “4-5 yılda inşaatı bitireceğiz” gibi sözler söylense de bunlara inanmayıp işinizi garantiye almanız en doğrusu olacaktır.

birevim
Paylaş

6 Comments

 1. Ayten Kaplan Reply

  Eskiden büyüklerimiz hep kooperatiften ev alırlarmış, günümüzde bu azalsa da bence hala çok mantıklı yanları var

 2. Ceren Avcı Reply

  Dedelerimizin zamanından beri kooperatiften ev almak her zaman mantıklı kârlı bir iş olmuştur. Binanın yapımından önce giriş yaptığınız için fiyat konusunda çok avantajlı oluyorsunuz

 3. Süleyman Özcan Reply

  Kooperatiften ev almak eskisi kadar güvenli değil bence, eskiden kooperatifte olanları tanırdık şimdi tanımadığımız insanlar olduğundan garanti vermelerini istiyor insan

 4. Meral Aktaş Reply

  Günümüzde maalesef bu tarz durumlara güvenmek biraz zor oluyor, ancak bunu garantiye almak için sözleşme yapılabilir, anlaşma imzalanabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − fourteen =