Kooperatiften Ev Almak Mantıklı Mı?

birevim senetle ev

Her insan ya da ile mutlaka ev sahibi olmak ister. Günümüzde bunun birçok farklı yolu bulunuyor. Hazır yapılan evlerden satın alabilir, kendiniz yaptırabilir veya bir grup bir insan bir araya gelerek ev yaptırmak için adım atabilirsiniz. Tüm bunların tercih sebebi insanların bütçelerinin farklı olmasıdır. Bu konuda şimdiye kadar hangisinin doğru ve mantılı olduğunu söyleyen bir açıklama yoktur.

Çünkü burada öncelikli olan nokta bütçenizdir. Eğer düzenli bir şekilde ödeme yapabiliyorsanız kredi çekerek yada kooperatif tercihini yaparak ev sahibi olmanız mümkün olabilir. Ancak bunu size büyük bir yük olmasını istemiyorsanız yapmanız gereken doğru şekilde bir ödeme planı hazırlamak olacaktır. Kooperatif tipinde bir ev almak istiyorsanız öncelikle bunun mantılı olup olmadığına karar vermeli, maliyetini hesaplamalı ve bu konuda dikkat edilmesi gereken noktalara odaklanmanız gerekiyor.

Kooperatif Mantığı Nedir?

Kooperatif ülkemizde birçok alanda kullanılan yatırım tiplerinden bir tanesidir. Basitçe bunu sistemin mantığı yeterli miktarda maddi güce sahip olmayan birçok kişinin farklı mesleklerden ve farklı alanlardan olması fark etmeden bir araya gelerek ekonomik bir güç oluşturmasıdır.

Burada insanlar ihtiyaçlarını karşılamak için bir dayanışma içerisinde olur ve kefalet yöntemi ile doğru ekonomik adımlar atılarak, doğru karar verilerek işlemin yapılması sağlanır. Kooperatif ev tipleri ülkemizde çok uzun süredir bu türden yapılanmalar mevcuttur.

Tabi bu yapılanmalarda öne çıkan bazı insanlar oluyor. Örneğin 100 kişinin araya geldiği bir kooperatif ev yapılanmasında mutlaka birkaç kişinin bu işleri takip etmesi gerekiyor. Öncelikle inşaat işlerinden anlayan kişilerin bunu yapması gerekiyor. Bu sayede toplanan para, gidecek para, her yapılacak olan harcamalar ve insanların tam olarak ne zaman ev sahibi olacağı gibi birçok detay netleşiyor.

Burada unutulmaması gereken kooperatif tipi evlerde bilinmesi gereken çok fazla detay olduğudur. Bu detaylara göre bu tür bir tercih yapabilir ve kendiniz için en doğru yolu bulmanız daha kolay olacaktır.

Kooperatif Ev Nedir?

Kooperatif ev ülkemizde ilk olarak 2000’li yılların başında ortaya çıkmıştır. Bu sistemin ortaya çıkması ile birçok insan bu konuda ev almayı tercih etmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda istatistik veriler ile bu konuda yoğun bir ilgi bulunuyor.

Günümüzde bu tür evlerin yapımı giderek azalmasının altında bankaların kolay ev kredisi imkanı veriyor olmasıdır. Ancak 2022 yılında ev kredilerin çok yüksek olması ve aynı zamanda ev maliyetlerine göre çok az veriliyor olması bunun yapılmasına tekrar başlanmasına sebep olacak gibi bir yapı oluşturdu.

Bakıldığında bu tür evlerde maliyet daha uygun olmaktadır. Ancak doğru yapılanma yapılmadığı sürece insanların hayallerinin sona ulaşması bazen çok zor olabiliyor.

Kooperatif Tapu Ne Demek?

Kooperatif tipi evlere gidecekseniz bilmeniz gereken terimlerden bir tanesi de kooperatif tapu olacaktır. Burada amaç ev almak için veya yapmak için bir araya gelen 100 kişinin haklarının korunması için verilen bir yapılanma şeklidir. Bu anlaşmalar sayesinde insanların güvenli bir ortamda çalışması sağlanıyor. Tabi burada kooperatife dahil olan herkesin adı tapuda yer almamaktadır.

Ancak ev yapımı tamamlandığında tapu alınması gerektiğinde burada tapu alacak kişinin adı geçecek ve ev sahibi olacaktır. Sözleşmede kooperatife dahil olan herkesi varlığı sağlanmış olur. Bu tür sözleşmeler insanların yapısına uygun şekilde hazırlanması gerekiyor. İlk girişten itibaren bu tür bir yapılanmaya katılmak genelde tercih edilse dahi daha sonradan bu tür bir yapılanmaya katılmakta mümkündür.

Kooperatif Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kooperatif ev alırken dikkat etmeniz gereken birçok nokta vardır. Bu noktalara dikkat etmediğiniz bir durumda karşınıza mutlaka bir sorun çıkacaktır. Çünkü ülkemizde insanların hayallerini sömüren çok sayıda kötü niyetli insan vardır.

 • İşin yapılacağı firma ile resmi kanallar kullanılarak mutlaka sözleşme imzalaması ve resmi belgelerini kontrol etmelisiniz,
 • Araştırma süresi için acele edilmemeli ve tüm detaylar netleştikten sonra ödeme kısmına başlanmalıdır.
 • Kooperatif olarak anlaşma yapılan inşaat firmasının işleri ne kadar doğru yaptığı mutlaka kontrol edilmelidir.
 • Sürekli olarak soru sormak ve bilgi almak önemli olacaktır. Maliyeti, süresi ve zaman sorunsuz bir şekilde kullanılabileceği soruları mutlaka sorulmalıdır.
 • Sözleşme yapılması gerekir, yapılacak olan sözleşmenin ana detaylarını mutlaka okumalı ve aklınıza takılan noktalarda soru sormayı ihmal etmemelisiniz.

Kooperatif Evin Mantıklı Noktaları Nelerdir?

Herkes ev sahibi olmak, yaşlandığında veya normal hayatın içerisinde ailesi ile burada yaşamak isteyebilir. Bildiğiniz gibi günümüzde maliyetler giderek artıyor ve bu sebeple ev sahibi olmak çok da mümkün olmuyor. Kooperatif yapılar bu sebeple daha çok tercih edilmeye başlayacak gibi duruyor. Bunun sağlayacağı mantıklı bir çok fayda bulunuyor. Bunlar şu şekilde sıralanıyor.

 • Maliyetin çok daha uygun olması,
 • Faiz ve kredi ile uğraşmadan ev sahibi olabiliyor olmanız,
 • Demokratik bir şekilde sistemin işlemesi,
 • Hisselerin istenildiği zaman devrediliyor olabilmesi,
 • Tüm kararların ortaklaşa çıkar ile yapılıyor olması,
 • Hiçbir aracının olmaması ve bu sebeple maliyetin artması durumu yaşanmaz,
 • Bu tür yapılarda özel harç ve damga vergi indirimlerin var olması,
 • Bunu isterseniz bir yatırım aracı olarak kullanmanız mümkündür.

Kooperatif ev almak için 2022 yılı için yazılabilecek olan faydalar bu şekildedir. Bunların yanında kararların demokratik olarak verilmesi ve herkesin aynı işlem doğrultusunda adımlar atacak olması sistemin avantajları arasında yer alan detaylardır.

Daha uygun maliyet ile ev sahibi olmak, bunun yanında sorun yaşamamak, inşaat sahipleri ile uğraşmamak, bankaların kredileri sebebiyle yüksek bir şekilde ödeme yapmamak istiyorsanız bu tür bir yapıyı sizlerde tercih edebilirsiniz. Günümüzde çok popüler olmamakla birlikte bu tür girişimlerinin sayısının artması için birbirine güvenen insanların bir öncü ile bir araya gelmesi ile mümkün olabiliyor.

birevim
Paylaş

6 Comments

 1. Ayten Kaplan Reply

  Eskiden büyüklerimiz hep kooperatiften ev alırlarmış, günümüzde bu azalsa da bence hala çok mantıklı yanları var

 2. Ceren Avcı Reply

  Dedelerimizin zamanından beri kooperatiften ev almak her zaman mantıklı kârlı bir iş olmuştur. Binanın yapımından önce giriş yaptığınız için fiyat konusunda çok avantajlı oluyorsunuz

 3. Süleyman Özcan Reply

  Kooperatiften ev almak eskisi kadar güvenli değil bence, eskiden kooperatifte olanları tanırdık şimdi tanımadığımız insanlar olduğundan garanti vermelerini istiyor insan

 4. Meral Aktaş Reply

  Günümüzde maalesef bu tarz durumlara güvenmek biraz zor oluyor, ancak bunu garantiye almak için sözleşme yapılabilir, anlaşma imzalanabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen − seven =