Konut Sektörü Hareketlendi

birevim senetle ev

Ev almak genel olarak herkesin hayalinde olan bir durumdur. Ancak uygun şartların oluşması, uygun fiyatlı evin bulunması ve destekleyici paketlerin sunulması oldukça zor olan bir durumdur. Uygun şartlar oluşmamasından dolayı pek çok kişi ev sahibi olma hayallerini ileri bir tarihe ertelemektedir. Yeni dönemde virüsten dolayı her sektör gibi konut sektöründe de hareketlenmeler yaşandı. Devlet tarafından açıklanan paketlerden sonra konut sektörü hareketlendi. İlk hareketlenmenin nedenlerine bakacak olarsa Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bankalar tarafından oldukça uygun faiz oranları ile ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için paket açıkladı. Bu pakette sıfır ya da ikinci el olan evlere göre sadece küçük bir faiz oranı değişikliği içermekteydi. Bu paketler ile birlikte bankalar tarafından yapılan açıklamalar ile birlikte konut alım satım alanında ciddi değişimler yaşandı. Konut sektörünün hareketlenmesin bundan başka farklı nedenleri bulunmaktadır.

Ev Fiyatlarında Düşüler Yaşandı

Dünya genelinde virüs yayılmaya başlandıktan sonra piyasalarda hareketlenmeler yaşanmaya başladı. Ülkemize diğer ülkelere göre geç gelen virüsten sonra bizimde konut sektöründe hareketlenme yaşandı. Virüsün ilk başlarda vurmuş olduğu sektörlerden biride konut sektörü oldu. Konut fiyatları genel düzeyinde ilk anlarda yaşanan düşüklükler bu sektörde hareketlenmenin başlanmasında etkili oldu. Bu etkinin ilk başlardaki nedeni görünürde fiyatların düşmesi ve açıklanan kredi fırsatları oldu. Fiyatların genel düzeyinin açıklanmasından sonra ev almak isteyen vatandaşların tam olarak emin olamamasından sonra açıklana diğer avantajlardan sonra kelimenin tam anlamı ile konut sektörü hareketlendi ve ev sahibi olmanın tam zamanı dedirtti.

Konut Sektörünün Hareketlenmesinin Nedenleri

Ev sahibi olmak isteyenler için oldukça avantajlı seçenekler uygulanmaya koyulma başlandı. Bu uygun seçeneklere sırasıyla bakacak olursak ilk olarak devlet katkısı ile farklı avantaj seçenekleri vatandaşların tercihine sunuldu. Emlak komisyon oranlarında yapılan düşüklükler ile birlikte tapu harcında yapılan indirimlerin bir süre daha devam etmesine karar verildi. Bu fırsatlardan yararlanmak isteyen vatandaşlar ile birlikte konut sektörünün hareketlenmesi ile ev almak isteyen kişilerin oranında %50 ‘lik oranda artışlar meydana geldi.

birevim
Paylaş

5 Comments

 1. Burak Sarı Reply

  Konut sektörü pandemiye rağmen hareketini kaybetmedi gerçekten, inanılmaz bir artış yaşandı hatta

 2. Bekir Çetin Reply

  Konut sektörü gerçekten pandemi olmasına rağmen çok hareketlendi millette para varmış 🙂

 3. Cansu Aslan Reply

  Konut sektörü hareketlendi gerçektende, pandemi ekonomi falan demeden millet çatır çatır ev aldı

 4. Bekir Bulut Reply

  Konut sektörü son zamanlarda gerçekten çok hareketli olmaya başladı, pandemi de baya bir satış oldu bizim çevremizde de

 5. Aysel Şimşek Reply

  Konut sektörü pandemi de bile çok hareketliydi gerçekten, dışarıda para harcayamayan vatandaşlar ev almaya başladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve + 5 =