Konut Sektörlerinde Önemli Yükselişler

birevim senetle ev

Türkiye üzerinde konut sektörü ve bunu takip eden çeşitli rekabet hususları, pek çok değişimlerinde önünü açarak, rekorları barındırıyor. Özellikle düşük faiz oranlarının işlem görmesi, vergi teşviklerinin uygulanması ve çeşitli kampanyaların oluşturulması, konut satışlarındaki artışların en önemli etkenleri arasında ön plana çıkmaktadır. Yapılan analizlere neticesinde Mart ayı içerisinde satılan konut sayılarının bir önceki aya göre %27 oranında arttığı ve geçen yıla göre ise %10 arttığı tespit edilmiştir. Böylece toplam konut satışının 128.923 olarak çıktığı ve böylece önemli bir yükselişin kaydedildiği de görülüyor. Özellikle ev almak için adım atanlar, 2017 senesi içerisindeki çeşitli imkanları da bu kapsamda değerlendirerek beklentilerini olumlu yönde alabilmektedirler.

Özellikle tarihin en yüksek satış rakamı Mart ayı kapsamında ele alındığı ve bunun ipotekli satışlarda 39.1 ile zirveyi yakaladığı da bilinmektedir. Anı aynı zamanda ekonomik büyümenin daha fazla önünün açılması ve sektörün canlanması için Emlak Konut GYO’nun öncülük ettiği kampanya, Şubat ayında başlayarak, meyvelerine Mart ayında vermiştir. Böylece 240 aya kadar vadelerin yapılması ve 60 ayının %0 faiz ile satışın yapıldığı konutlar, satın alımların artmasını sağlamıştır. Buna devlet tarafından yapılan KDV ve Tapu Harcı indirimlerinin de uygulanması dahil damga vergisinin sıfırlanmasıyla düşen fiyatlarında büyük ölçüde etkileri bulunuyor.

Alımların Artması ve Kredilerdeki Yeni Rekorlar

Pek çok açıdan bakıldığında TÜİK’in verilerinde ipotekli konut satışlarının Mart ayında geçen yıla göre %29,9 arttığı tespit edilmiştir. Bu bir önceki aya göre %30,3 artmış ve 50.024’e yükselerek önemli bir değer kazanmıştır. Ocak ayındaki bu veriler %37 iken, Şubat ayında %38.1 olarak kendini göstermiştir. Böylece ipotekli kredili satışların büyük derecede artış yaşandığı de alınan veriler neticesinde görülmüştür. İstanbul ipotekli satışlarda 9.661 konutları %19.2’lik pay ile elinde tutarken, bu oranın en yüksek olduğu pay Artvin iline ait olarak %59.1’lik payı barındırmaktadır.

Ev almak istiyorum diyenler için ve konut alımların daha fazla artması ve beklenen büyüme hedeflerine ulaşılması için bankalarında elini taşın altına koyması gerektiği KONUTDER Başkanı ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı olan Altan Elmas tarafından ifade edilmiştir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 + 17 =