Konut Satın Alımlarında 2+1 Dairelere İlgi Yüksek

birevim senetle ev

Konutlarda 2+1’e olan taleplerin gittikçe arttığı ve özellikle çekilen kredileri daha erken dönemde bitmesi için daha uygun fiyatlı konutların tercih edildiği de açıklanıyor. Buna uygun açıklama yapan GYODER (Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı olan Aziz Torun, Türkiye üzerinde 10 yıl vadeli yapılan satışların, 20 yıl vadeye göre daha fazla tercihe konu olduğunu dile getirmiştir. AA muhabiriyle yaptığı konuşmasında, tüketicilerin daha erken olarak borçlarını ödemeye yönelik eylem içerisinde olduklarını ve buna göre atılımlarda bulduğunu da söyledi. Böylece taksitle ev almak isteyenler içinde oldukça etkili bir yol olduğu tespiti ortaya çıkmaktadır.
Aynı zamanda Torun, faiz durumlarına da dikkat çekerek, sürdürülebilir faiz oranı olması gerektiğini de ekledi. Nedir bu? Yıllık %10’un oranının altında ve yıllık %1 oranının altında faiz oranları, sürdürülebilir oranlar olduğunu dile getirmiştir. Böylece sektöre olan talebin olumlu yönde yükseldiğini de açıklamalarında ifade etmiştir.

Torun’un yine yaptığı başka önemli açıklama da ise, gayrimenkul değerini kaybetmeyeceğini ve sadece talepler üzerinde gecikme olabileceğini söylemiştir. Bazı dönemlerde ise durgunlukların yaşanabileceğini ve bununda sonrasında düzelebileceğine dair yorumları da görülmektedir.

1+1’e Talep Azaldı ve 2+1’ler Ön Planda

Torun, 1+1’e olan taleplerin azalmasını bir dönem çok fazla yapılan satışlardan kaynaklı olduğunu ve artık ev sahibi olmak isteyenlere ve yatırımcılara doygunluk verdiğini de ifade etti. Torun açıklamasında; aile yaşamı için ise 2 artı 1’lik düzenlerin daha pozitif yapıda olduğunu ve durumu olanların ise 3+1’e kaydıklarını, 1+1’e sığamayanların ve satın alma gücü olanların 2 artı 1’lik daireleri tercih ettiğini de söylemiştir.

Genel anlamda bakıldığında Torun’un açıklamaları, sektörde kar marjına yönelik düşünülen hususlara da değinmektedir. Ev almayı düşünenler inşaat firmalarının çok yüksek kar elde ettiği hussuunda aslında görünenin öyle olmadığını ve kazın ayağının farklı olduğunu dile getirmektedir. Tüm bunlardan yola çıkıldığında, senetle ev almak istiyorum düşüncesinde olanlar, genelde piyasada rekabet, vergiler, pazarlama ve diğer hususlar göz önüne gelerek, bir konutun sahibi olduğu da görülebilir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen − 7 =