Konut Sahibi Olmak İçin İyi Düşünmek Gerekir

birevim senetle ev

Konut sahibi olmak için gereğinden fazla araştırıp düşünmek gerekir. Bunun sebebi, yıllarca ödenecek bir borcun altına girileceği için, ince eleyip sık dokumak gerekir.

Banka Kredisi İle Ev Sahibi Olmak

Banka kredisi seçenekleri, çok cazip ve kolay olabilir. Bir şubeye gidip anında kredi çekip ev alabiliyorsunuz. Fakat düşünmeniz gereken şey, bu kredilerin ödenme şeklidir. Ne kadar ödeyeceksiniz? Ödeyemediğiniz zaman nasıl bir ceza ile cezalandırılacaksınız? Evin parası dışında ne kadar ödeyeceksiniz? Bu sorular kredi ile ev almak isteyenler için önemlidir.

Banka Kredisi Riskli Mi?

Banka kredisi ile ev aldığınız zaman, büyük bir riske gireceksiniz demektir. Bu risk nedir? Öncelikle 300 liralık bir evi 400-450 lira olarak ödeyeceksiniz. Belki 15 yıl taksit cazip olabilir ancak, bitmeyen bir borcun altına gireceksiniz. Ödeme aksayınca, ödemelerinize faiz binecek. Bunları da ödeyemediniz, o zaman ev elden gidecek. Sonuçta verdiğiniz para da elden gidecek.

Başka Ev Sahibi Olma Modeli Yok Mu?

Başka ev sahibi modelleri de vardır. Bu modeller, ucuz ev almak istiyorum diyenler için uygun modellerdir. Ucuz diyoruz, çünkü evin parası dışında bir ödeme yapmadığınız için, ödemeniz esnasında faiz ödemiyorsunuz. Faizsiz ev almak isteyenler için özel sistemler geliştirilmektedir. Banka olmadan, sadece senetle ev almak isteyenler için de birçok fırsat oluşturulmuştur. Bu sistemde evin parası dışında, sadece emlakçıların aldığı komisyona benzer bir komisyon ödüyorsunuz.

Evinizi ve evinizin taksitlerini siz belirliyorsunuz. Evin bedeli dışında fazladan bir miktar ödemelerinize katılmıyor. Peki, ev fiyatları yükselirse veya düşerse ne olur? Diye bir soru sorabilirsiniz. Bu konuda T.C. Merkez Bankası güncel ev fiyatları belirleyici olmaktadır. Bu şekilde, mağduriyet ortadan kalkmaktadır. Ev fiyatları nasıl olursa, ödemenizde o şekilde olmaktadır. Karşılıklı güven içerisinde yapılan bu işte, her iki tarafın da karlı çıkması için, faizli sistem kaldırılmış yerine, bize uygun olan, faizsiz ev alma sistemi yerleştirilmiştir.

En iyi ev alma sistemi, evin fiyatı üzerinden taksitlenen ve peşinatsız sistemdir. Hemen ev sahibi oluyorsunuz. Kira öder gibi, evin taksitlerini ödüyorsunuz. Faiz oranlarının artması veya azalması, hayatınızı etkilemiyor.

birevim
Paylaş

5 Comments

  1. Hasan Özkan Reply

    Konut sahibi olmak için hayatımızda bazı şeylerden feda etmemiz gerekebiliyor, kredi tutarları malum yüksek oluyor

  2. Kadir Doğan Reply

    Konut sahibi olmak için en fazla düşünmemiz gereken şey taksit tutarını ödeyebilme durumumuz olacaktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen − 10 =