Konut Kredisiyle Ev Almak Mantıklı mı?

birevim senetle ev

Konut Kredisi kullanarak ev alma işlemi çok kullanılan ve güvenli bir yöntemdir. İşin içine evin satıcısı, evi yeni alacak yani krediyi üstlenecek kişi ve banka girmektedir. Banka, konut kredisini vermek için alınacak eve ipotek koyarak krediyi vermektedir. Konut kredisi ile ev almak zahmetli bir süreç gibi gözükse de tapunun satıcıdan alıcının üzerine geçmesi dolaylı yoldan olmaktadır. Evin tapusu krediyi çekenin üzerine yapılsa da banka duruma el koyarak kredi sürecinde tapuya ipotek koyar. Evin kredisi bitmeden veya kapatılmadan evin satışı yapılamaz. Ev almak isteyenler ve elinde çok az parası olanlar kredi yöntemiyle ev sahibi olmaktadır. Oturmuş olduğu mülkü kendine ait olanlar ise daha iyi bir ev alabilmek için konut kredisine başvurabilir. Elindeki evi satarak üzerine borçlanarak da konut kredisi çekebilir.

Konut Kredisi Kullanmak Avantajlı mı?

Banka konut kredilerinde hukuk ve prosedürlere göre işlemler yapılmakta olduğu için satıcı tarafından kandırılma riski de ortadan kalkar. Banka konut kredisini evi alan yani borçlanan kişiye değil direk evin satıcısına öder. Bu durumda satıcı da kazançlı hale gelir ve evin bedelinin tamamını alabilir. Konut kredilerinde 2011 yılından beri sadece % 75 oranında kredi verilmektedir. Ev alacak kişinin evin % 25 değerini peşin vermesi gerekmektedir. Yeterli geliri olmayan ve gelirini beyan edemeyen kişilere konut kredisi kullandırılmaz ve banka kendini güvence altına almış olur. Satın alınacak evin üzerinde ipotek gözüküyorsa ipotek satıcı tarafından kaldırılmadan evin satışı gerçekleşemez. Bir ev için iki ayrı banka ipotek koyamaz.

Konut Kredisi Vade Seçenekleri

Ev almak istiyorum diyenlerin başvurduğu en güvenilir yollardan birisi konut kredisi kullanmaktır. Konut kredisi kullanarak 10 yıl veya 20 yıla kadar vade imkanları müşterilere sunulmaktadır. Konut için sürpriz ödemeler bulunmadan her yıl aynı miktarda ödeme yapılmaktadır. İlk yıllarda ödemelerde sıkıntı yaşanarak zor durumda kalınarak tüketiciyi ödemeler zorlayabilmektedir. Ancak sonraki yıllarda ödemeler aynı kira ödeme mantığıyla ödenebilmekte ve sabit olması tüketici için rahatlık sağlamaktadır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 1 =