Konut Kredisi Kaç Günde Sonuçlanır?

birevim senetle ev

Son yıllardaki inşaat sektöründe yaşanan yükseliş birçok kişiye ev sahibi olma imkanı doğurdu. Özellikle bankaların konut kredisi için düşük faiz uygulaması vatandaşların ev alma imkanını arttırdı. Ülkemizde son dört yılda konut kredisi için başvuranların sayısı bir hayli arttı. Bunda konut kredisi için uygulanan düşük faizin yanında elbette ki bankaların uyguladığı cazip kampanyalarda etkili oldu. Konut kredisi çekerek ev almak isteyenlerin birçoğu konut kredisine başvurulduğunda kaç günde sonuçlanacağını merak ediyor.

Son yıllarda yaşanan kira artışları insanları kira ödemek yerine ev taksiti ödemeye yönlendirmektedir. Çünkü bankalar konut kredisi noktasında çok uzun vadelerle kredi verebilmekteler. Buda kredi çekenlerin ödemeleri gereken aylık taksit miktarını oldukça düşürmektedir. Bu yüzden son yıllarda birçok vatandaş konut kredisi çekmek için başvuruda bulunmuştur.

Konut Kredisi Süreci

Konut kredisi başvuru sürecinde ilk önce başvuracak kişinin satın almayı düşündüğü evde karar kılması gerekiyor. Satın alınacak evin üzerinde satış işlemleri için herhangi bir kanunu engel bulunmaması gerekmektedir. Bu tür engellerin bulunmaması durumunda bankaya konut kredisi için başvurulması ve kredi miktarının belirtilmesi yeterlidir. Banka bu aşamada satın alınacak olan eve ekspertiz ya da bilirkişi göndererek konuta bir değer biçtirir. Değeri belirlenen konut için banka tarafından kredi onaylama işlemi yapılır ve tapuda satış işlemleri gerçekleşir. Satış işlemi esnasında banka tarafından evin tapusu üzerine satılamaz şerhi koydurulur.

Tabi tüm bu yapılan işlem süreci içerisinde, alınacak ev üzerinde herhangi bir problem yoksa banka kredisi onay süreci  genellikle ortalama 5 ile 10 gün arasında gerçekleşir. Bu süre nadiren de olsa,  en fazla 14 ile 20 gün arası olabilmektedir. Bazı durumlarda da satın alacağı konutta kanuni hiçbir problem yoksa ve kişinin kredi notu da oldukça iyiyse bu süre bazen 4-5 güne kadar düşmektedir.

Konut kredisinin kesinleşmesi banka tarafından gönderilen ekspertiz raporunun ardından gerçekleşir. Ancak ekspertiz tarafından sıkıntılı bir durum tespit edilirse durum değişiklik gösterebilmektedir. Konut kredinizin kesinleşmesinin ve ödeme planının yapılması işleminden sonra krediniz en geç bir iş günü içerisinde hesabınıza yatırılmaktadır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 + 3 =