Konut Kredisi Faizlerinde Son Durum Ne Oldu?

birevim senetle ev

Virüs sonrasında kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Vakıfbak ve Halkbank’ıjn açıklamış olduğu düşük faizli konut kredisi desteklerinden sonra konut satışlarında ciddi artışlar oldu. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre ileriki dönemlerde konut satışlarının çok daha üst seviyelere çıkacağı ve bu bağlamda rekor seviyede kredi kullanımlarının gerçekleşeceği söyleniyor.  Bankaların açıklamış olduğu verilerde evin sıfır ya da ikinci el olması durumuna göre faiz oranlarında değişimler olmaktadır. Konut kredisi faiz oranları buna göre farklı bankalar için şu şekilde sıralanabilir:

  • Vakıfbank: Sıfır konut kredisi faiz oranı 0.64, ikinci el konut kredisi faiz oranı 0.74
  • Halkbank: Sıfır konut kredisi faiz oranı 0.64, ikinci el konut kredisi faiz oranı 0.75,
  • İrat Bankası: Sıfır konut kredisi faiz oranı 0.64, ikinci el konut kredisi faiz oranı 0.74,
  • Akbank: Konut kredisi faiz oranı 0.92
  • İş Bankası: Konut kredisi faiz oranı 0.87
  • Garanti Bankası: Konut kredisi faiz oranı 0.91
  • Yapı Kredi: Konut kredisi faiz oranı 0.89
  • TEB: Konut kredisi faiz oranı 0.89
  • Finansbank: Konut kredisi faiz oranı 1.18

Konut Kredisi Faiz Oranlarındaki Değişikliğin Nedeni

Yeni normalleşme sürecinden sonra devlet tarafından açıklanmış olan paketlerden sonra konut kredisi desteği konusunda oldukça destekleyici avantajlar ortaya çıktı. Çok daha düşük faiz oranları ile konut sahibi olmak isteyen vatandaşların faiz olmasından dolayı kamu bankalarından sonra diğer bankalar da faiz oranlarında düşüklük yapma yoluna girdi. Tüketicilerde düşen faiz oranları ile konut sektöründe büyük hareketlenmelerin olmasına neden oldu.

Konut Kredisi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Bankalar tarafından sunulan konut kredisi faiz oranları konut sahibi olmak isteyenler için oldukça cazip dursa bile kesinlikle dikkat edilmesi gerekiyor. Ödemeler uzun vadeli olarak düşünüldüğü için belirtilen sürede ödemen,n yapılıp yapılamayacağı uzun vadeli olarak gerçekçi bir şekilde düşünülmesi gereklidir. Aynı zamanda en düşük faiz oranları ile en kolay ödeme imkanı sunan bankalar ile konut kredisi faiz oranları düşüşünden sonra çalışılmasında büyük fayda olacaktır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 − three =