Konut Kredisi Başkasına Devredilir Mi?

birevim senetle ev

Son zamanlarda ev almak isteyen birçok insan konut kredisi çekmektedirler. Daha sonrasında konut kredisi devredilir mi gibi sorular zaman zaman gündeme gelmektedir. Krediyi ödemekte zorluk çeken kişiler bir başkasına devretmek istemektedir.

Konut kredisini bir başkasına devretmek mümkün değildir. Bankalar, bu konudaki başvuruları kabul etmemektedir. Konut kredisi, kişiye özel bir kredi olduğu için başkasına devredilmesi mümkün değildir. Bankanın bunu kabul etmesinin en temel sebebi faiz oranlarından zarar edeceğinden dolayıdır. Örneğin; 5 sene önce 80 ay vadeli bir kredinin faizi ile günümüzde aynı şartlardaki kredinin faiz oranı aynı olmayacaktır. Bu sebeplerden dolayı, bankalar konut kredisinin devrini kabul etmemektedir. Konut kredisi devrilemediği gibi konut kredisinin borcu bitmeden satış yapılamamaktadır. Evin üzerinde ipotek bulunduğu için alacak kişi önce ipoteki tapudan kaldırtmalıdır sonrasında evi satın alabilmektedir.

İpotekli Konut Satışı Nasıl Yapılır?

Bildiğiniz üzere bankalar konut kredisi ile alınan evlere ipotek işlemi uygulamaktadır. İpotek bulunan evi tekrar konut kredisiyle almak isteyen bir kişi, ipotek bulunan bankayla iletişime geçmesi gerekmektedir.  Aynı bankadan konut kredisi kullanmak isterseniz, banka iç yazışmalar ile bu konuda yardımcı olmaktadır. İlk işlem olarak; ipotek borcu ile kredi bedeli kapatılmaktadır. Yeni kredi çeken kişiye satış yapılarak, yeniden tapuya ipotek işlemi uygulanmaktadır.

Konut Kredisi Ödenirse Erken Ödeme Cezası Ödenir Mi?

Kullandığınız konut kredisinin borcunu önceden ödeyebilir ya da konut kredisinin vadesi bitmeden evi satmak isteyebilirsiniz. Her iki durumda da, erken ödeme cezası ödemeniz gerekmektedir. 36 aydan daha kısa bir süre kaldıysa anaparanın %1’i, 36 aydan daha uzun vade süresi kaldıysa anaparanın %2’si erken ödeme cezası olarak alınmaktadır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen − 4 =