Konut Kredisi Alacaklara 8 Tavsiye

birevim senetle ev

Artık kira derdinden bıktıysanız ve kendi evinizi almaya karar verdiyseniz, ekonomik açıdan sizi yıpratmayacak şekilde mülk sahibi olmanız gerek. Bu açıdan çoğu kişiye daha caiz gelen kredi ile ev almak avantajlı bir yöntem olmakla birlikte dikkat edilmesi gereken hususlar da barındırır. Bu başlık altında size sunacağımız birkaç öneri ile bilinçli bir şekilde konut kredisi çekebilirsiniz.

1. İlk olarak işe aylık kazancınızı ve giderinizi hesaplayarak başlayın. Kredi ödemek için bildiğiniz gibi her ay bir bütçe ayırmanız gerek. Bu bütçe uzun yıllar ödeyeceğiniz kredi boyunca sizi zora sokmayacak, geçinmenizi olumsuz etkilemeyecek miktarda olmalıdır. Bunu belirlemek için ise aylık gelir ve giderinizi hesaplayıp, ortalama ne kadar bütçe ayırabileceğinizi hesaplamalısınız.

2. Önce kredi ödeneğini ayırıp daha sonra harcamalarınızı ayarlamaya çalışmak doğru bir yöntem olmayacaktır. Harcamalarınızı bir miktar kısabilirsiniz ancak tamamen ortadan kaldıramazsınız. Sürpriz harcamalarınızı da hesaba katarak, bir oran belirlemelisiniz.

3. Kredi çekmek için yeteri kadar araştırma yaptığınıza emin olun. Uzun vadeli bir plan yapıyorsunuz ve ince eleyip sık dokumak gerekir. Bu yüzden yola hazırlıksız çıkmamakta fayda var.

4. Krediyle ev almak için illa ki konut kredisi adı altında kredi çekmeniz gerekmiyor. Eğer biraz birikiminiz varsa, 50 bin TL’ye kadar çıkabilen ihtiyaç kredilerine de bakabilirsiniz. Çektiğiniz kredinin vade süresi daha kısa olacağı için, ödemeleriniz de daha çabuk bitecektir.

5. Faiz oranlarını değil, toplam maliyeti hesaplayın. Dosya masrafı, komisyon masrafı gibi birçok ek masraf çıkacaktır karşınıza. Bunları es geçmeyin.

6. Bankanızı değiştirmekten çekinmeyin. Yıllardır kullandığınız bir banka olabilir ancak diğer bankalar daha düşük faiz oranları veriyorsa, onları tercih etmeniz yerinde olacaktır.

7. Konut almak için acele etmeyin. Bazı dönemlerde konut fiyatları düşmektedir. Kredinizi çekseniz bile ev almak için en uygun zaman araştırmasına girerek, istediğiniz konutu daha uygun fiyata alabilirsiniz.

8. Altına imza atacağınız sözleşmeyi çok dikkat okuyun. Genelde detay bilgiler bu sözleşmeler içerisine sıkıştırılır. Bu bilgilerde ise sizi mağdur edecek maddeler olabilir. Ev almak için kredi çekerken herhangi bir mağduriyet yaşamamak adına, sözleşmeyi okumayı ihmal etmeyin.

birevim
Paylaş

5 Comments

  1. Yasin Çetin Reply

    Tavsiyelere bende bir ekleme yapayım, konut kredinize hayat sigortası ekletin bence, ölüm veya çalışamayacak bir sağlık sorununda krediyi üstleniyorlar

  2. İrem Bozkurt Reply

    Konut kredisi için güzel tavsiyeler vermişsiniz teşekkürler, ancak artık bankalarla uğraşmadan ev sahibi olabiliyorsunuz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − 8 =