Konut Fiyat Endeksi Nedir, Nasıl Hesaplanır?

birevim senetle ev

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yönetiminde konut fiyatlarının belirlenmesi ve değişimlerinin ölçümlenmesi adına oluşturulan bir yapılanmadır. Konut fiyat endeksi, emlak sektörünün yakından takip ettiği bir çalışma ve sizler de çok iyi biliyorsunuz ki gayrimenkul, her yatırımcı için büyük bir öneme sahiptir. Yatırımcıların yanı sıra ev sahibi olacak kimselerin de istatistiklere ihtiyacı var ve konut fiyat endeksi takibi yapılarak bu konuda daha doğru seçimlerde bulunabilirsiniz.

Hesaplama ile ilgili bilmeniz gereken birtakım detaylar var ve dilerseniz bu konudaki soru işaretlerini ortadan kaldırmak adına bu işlemin nasıl ya da ne şekilde yapıldığına da yine hep birlikte göz atalım.

Konut Fiyat Endeksi Nasıl Hesaplanır?

  • Başlangıç yılı için 2010 kabul görüyor. Ülkemizde satışa sunulan konut fiyatlarının tümünü kapsayan bir istatistik çalışması olduğunu bir kez daha hatırlatmış olalım.
  • Bir konutun gerçek fiyatını bu sayede hesaplayabiliyor ve bilgi edinebiliyoruz.
  • Bir örnek ile hesaplama işlemini daha detaylı bir şekilde anlatalım istiyoruz. Uşak’taki konut fiyat endeksini hesaplamadan önce o bölgedeki tüm konuları bir grupta toplamanız gerekiyor. Bu gruplamayı yaparken daha kolay hareket edebilmek adına benzer özelliklere sahip olan konutları aynı listeye dahil etmek durumundasınız. Bu grupların ortalama değerlerini tespit etmek ise uzun sürmeyecektir ve bu hesaplama sonrası ortalama bir rakam elde ediliyor. Bu işlemi il bazında olduğu gibi ilçe bazında da yapmak zorundasınız. Ortaya çıkan son fiyat ise genel fiyat adı altında kullanılır ve sunulur.

Zor bir işlem değil ve zaten bu hesaplama, ilgili oluşum tarafından yılın belli dönemlerinde profesyonel bir şekilde yapılıyor ve insanlar ile paylaşılıyor. Konut fiyat endeksi, önemli bir değer ve piyasanın nasıl işleyeceğini de bu değerlere bağlı olarak tespit etmek mümkündür.

Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi yalnızca emlak piyasası değil, aynı zamanda yatırım yapmak isteyen ya da mal sahibi olmak isteyen herkesin bu konuda bilgi edinmesinde fayda var ve dilerseniz bu konuda uzmanlardan da yardım alabilirsiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × one =