Konut Almak için Doğru Zaman mı?

birevim senetle ev

Konut kredisi alanların sayısı her geçen gün biraz daha artıyor ve Mart Ayına baktığımızda bu artışın ciddi bir orana yaklaştığını da görebiliyoruz. Peki ama konut almak için doğru zaman mı? Şu an bunun için uygun bir zaman olduğu söylenemez çünkü ekonomik sorunlar nedeniyle konut kredilerindeki faizler bir hayli artmış durumda. Eğer kredi çekip bir ev satın almayı düşünüyorsanız virüs döneminin bitmesini bekleyin.

Faizler neredeyse tavan yapacak seviyeye ulaştı ve bu çok karlı bir seçenek olmayacaktır. Elinizde güzel bir rakam varsa ve krediye ihtiyacınız yoksa tabii ki alış veriş için adım atabilirsiniz çünkü emlak fiyatlarında belli bir düşüş söz konusu ve piyasaların durgunluğu da bu konuda önemli etkenlerden bir tanesidir.

Virüs Sonrası Fiyatlar Tavan Yapabilir?

Konut kredisi faizleri iyiden iyiye artacak ve birçok sektörde olduğu gibi emlak sektöründe de zamlı tarifeler ile karşı karşıya geleceğiz. Şu an için birçok sektör durgunluk yaşıyor ve bu açığı kapatmak için zamlı tarifelere başvuracaklarını kestirmek de pek zor olmayacaktır.

Virüs sonrası toparlanma dönemi tamamlandıktan sonra emlak sektörü de kendi seyrinde ilerleyecek ve alış satış işlemleri de normale dönecektir. Gayrimenkul her zaman için en kıymetli yatırım seçeneklerinden bir tanesi olmuştur ancak şu sıkıntılı dönemde biraz daha oturup düşünmek ve beklemek daha sağlıklı olabilir.

Faizler Neden yükseliyor?

Ekonomi her geçen gün biraz daha kötüye gidiyor ve alım gücünün düşmesi de bunun en net örneklerinden bir tanesidir. Bankalar da bu dönemde zorlu bir sınavdan geçiyorlar ve yanlıca konut kredilerinde değil, herhangi bir kredi türünde yüksek faizlerin göze çarptığını söyleyebiliriz. Bu durum elbette bu şekilde devam etmeyecek ve az önce de dile getirdiğimiz gibi piyasalar normale dönmeye başladığında sizler de gönül rahatlığı ile kredi taleplerinizi oluşturabileceksiniz.

Şu an için beklemek daha doğru seçenek gibi görünüyor ancak elbette kararı verecek olan sizlersiniz. Faizler düştüğünde hamle yapmak rakamsal olarak sizleri biraz olsun rahatlatacaktır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine + six =