Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

birevim senetle ev

Ev satın alırken ister yeni yaşam alanı isterse yatırım amaçlı olarak konut sahibi olmak için dikkat edilmesi gereken kriterler bulunuyor. Bazı temel kriterler göz önüne alınması doğru karar alınmasını sağlayacak, yol gösterici olacaktır. Satın alınacak konutun hem maddi yönden hem de manevi yönden destekleyecek olması gerekiyor. Krediyle ev alacakların konut kredisi haberleri araştırması yaparak uygun koşullarda konut alması da önem taşıyor.

Deprem Yönetmeliğine Uygun Yapılar Olmalı

Konut alırken herkesin dikkat etmesi gereken bir konu da deprem coğrafyasında yaşadığımız gerçeğidir. Bu gerçek düşünüldüğünde bina özelliklerinin de depreme dayanıklı olduğundan emin olmak ve güvenli konut satın almak gerekiyor. Ülkemizde yaşanan 1999 depreminden sonra çıkarılan yönetmelikle binalar deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edildiği için satın alınacak evinde güvenliği için 1999 yılından sonra yapılmış olması gerekiyor. Sadece satın alırken değil konut kiralayacak olanların da 1999 yılından sonra yapılmış konutları tercih etmesi önem taşıyor. Bu sebeple kiralarken veya satın alırken hangi tarihte yapıldığını öğrenmek gerekiyor.

Bina Özellikleri Nasıl Olmalı?

Binada asansör, otopark, su deposu, güvenlik sistemi gibi ufak gözüken aslında önemi büyük olan eklentilerinde olmasına özen göstermek gerekiyor. Kişiler ihtiyaçları ve yaşam biçimi doğrultusunda kriterlere karar vermesi ve bu doğrultuda seçim yapması gerekiyor. Binaların dış cephe ve mantolamanın yapılmış olması da ısınma açısından önemli olduğu için dış cephe kaplamasının hangi malzemelerle yapıldığını sorgulamak gerekiyor.

Daire Özellikleri Nasıl Olmalı?

Daire alırken veya kiralarken dairenin cephesi de en önemli kriterler arasındadır. Dairelerin ne kadar güneş ışığı aldığı, karanlık odanın olup olmadığı, kuzey cephesine dönük evlerin güneş almayacağı değerlendirilmelidir. Isınma oranını ve evin aydınlığını etkileyecek olan evin cephesine dikkat edilmelidir. Doğru cephe seçimi evin değerini etkileyeceği gibi, kişisel yaşam konforunu da sağlayacaktır. Dairenin bulunduğu kat sayısı seçilirken asansör olup olmadığı, evde yaşayan yaşlı veya çocuklar için önemli olduğu için yüksek katlarda mutlaka asansör olması da dairenin değerini etkileyecektir.

Evin Alanı ve Konumu Önemli

Yaşam alanı seçmek için en önemli kriterde bakılan evin eşyaları alıp almayacağıdır. Mutfak ve banyolarda yeterli alanlar kontrol edilirken aynı zamanda evin parke, döşeme, duvarları kontrol edilmelidir. Evin mevkisi okul, hastane, çarşı, alışveriş merkezleri, ulaşım olanaklarına yakın olması da evin değerini etkileyecek, yaşam konforunu etkileyecek unsurlardır. Konut alırken bütçeye uygun ve banka kredisine uygun olup olmadığı araştırılmalıdır. Konut kredisi faizleri düşükken doğru konutu uygun ödeme koşullarıyla almakta dikkat edilmesi gereken ayrıntılardır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 5 =