Kirada Oturmak Zorunda Değilsiniz!

birevim senetle ev

Bankaların ve özel kuruluşların sağladığı imkânlar ile ev almak isteyenler kolaylıkla ev sahibi olmaktadır. Ödeme kolaylığı sağlayan bu kuruluşlar ile kişiler kolaylıkla hayallerindeki eve sahip olmaktadırlar. Peki, ev alırken nelere dikkat edilmesi gerekmektedir?

– Gayrimenkulün yaşı ve değeri: Birçok ev ne yazık ki olumsuz piyasa koşullarından veya kötü niyetli kişilerce değerinden çok daha yüksek fiyatlarla satışa çıkarılmıştır. Bir gayrimenkulün fiyatını belirleyen en önemli faktörlerden birisi bulunduğu muhittir. Evin bulunduğu semte göre fiyatlar oldukça fazla değişiklik göstermekte ve aynı özelliklere sahip iki ev farklı semtlerde bulundukları için farklı rakamlara satılmaktadır.

– Binanın değeri: Eski binalardaki satılık daireler yeni yapılmış evlere göre çok daha ucuza satılmaktadır. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken şey alınacak evin ne kadar tadilat istediğidir. Fazla tadilat yapılacak olan bir ev fiyat olarak ucuza satılsa da tadilatlara ödenecek paralar ile çok daha yüksek rakamlara mal edilmektedir.

– Doğru fiyat tespiti: Bir ev alınmadan önce mutlaka ekspertiz tarafından fiyat değerlemesinin yapılması gerekir. Bazı kötü niyetli kişiler gayrimenkulleri gereğinden çok daha yüksek rakamlara satmakta ve olması gerekenden daha fazla kar etmeyi hedeflerler. Bu tür kötü olaylarla karşılaşmamak için mutlaka bir fiyat değerlemesi üçüncü kişiler tarafından yapılmalıdır. Kelepir olarak adlandırdığımız maliyetinin altındaki evlerde bu araştırmaya gerek yoktur. Ancak her zaman alıcıların karşısına bu tür uygun fiyatlı evler çıkmaz.

– Kur fiyatları: Dövizdeki ve ekonomideki ani değişiklikler gayrimenkul fiyatlarını oldukça fazla etkilemektedir. Bu sebeple ev almak istediğiniz dönemdeki döviz fiyatları yakından takip edilmelidir. Özellikle banka kredisi alacak olan kişiler unutmamalıdır ki, ani döviz yüksekliklerinde Merkez Bankası tarafından faizler arttırılarak döviz kuru aşağı çekilmektedir.

Bu da sizin ödemelerinize yansıyacak ve olumsuz etkileyecek bir konudur. Bu sebeple ev almak için kredi çekeceğiniz dönemdeki ekonomik ve döviz hareketlerini takip etmeli, piyasaların en dengede olduğu dönemlerde zarara uğramamak için banka kredileri için girişimde bulunmanız gerekmektedir.

Bu kriterlerle ilgili gerekli analizler yapıldıktan sonra ister konut kredisi ile ister nakit olarak kolaylıkla ev almak mümkündür. Önemli olan hayallerinizdeki evi bulmuş olmanızdır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 + 10 =