Kira Çarpanı Nedir?

birevim senetle ev

Türkiye’deki en popüler yatırım türlerinin başında gayrimenkul yatırımı geliyor. Yatırımcılar; herhangi bir gayrimenkul satın almadan evvel birçok şeye dikkat etmelidirler. Gayrimenkulün yer aldığı bölgenin gelişmişlik seviyesi, ulaşım imkanlarına olan yakınlığı, fiyatı gibi kavramlar önem taşır. Bunun yanı sıra, gayrimenkul satın alındığında verilen paranın kira geliriyle en çok kaç ay sonra kazanılacağı dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur. Bir başka deyişle, gayrimenkul için ödenen paranın kendini amorti etmesi dikkate alınmalıdır. Kira çarpanı; tam olarak bu konuyla ilgilidir.

Kira Çarpanı Nasıl Hesaplanır?

Kira çarpanının hesaplanması oldukça basittir.

  • Gayrimenkulün aylık kira çarpanı= Gayrimenkule ödenen para / aylık brüt kira geliri
  • Gayrimenkulün yıllık kira çarpanı= Gayrimenkulün aylık kira çarpanı / 12

Kira çarpanı hesaplama işlemlerini güzel bir örnekle açıklamak mümkündür. Herhangi bir gayrimenkulün 500 bin TL’ye satın alındığını varsayalım. Bunun yanı sıra, söz konusu gayrimenkul için istenilen aylık kira bedeli de 2 bin 500 TL olsun. Bu noktada, gayrimenkulün aylık kira çarpanı 200 ay olarak hesaplanır. (500 bin TL / 2 bin 500 TL) Ayrıca, yıllık kira çarpanı ise 200/12 olarak hesaplanmalıdır. Bir başka deyişle, gayrimenkule ödenen para kendisini 200 ay içerisinde amorti edecektir.

İdeal Kira Çarpanı Nedir?

İdeal kira çarpanı ne olmalı konusu hem yerli hem de yabancı yatırımcılar için önemlidir. Türkiye’deki gayrimenkulleri satın almayı düşünen yabancı yatırımcılar; kira çarpanı hesaplama işlemleri esnasında dolar bazlı tahvilleri dikkate alırlar. Bu noktada, dolar bazlı yıllık tahvilin getirisi yüzde beş olduğu için kira çarpanı 100’ün 5’e bölünmesiyle elde edilir. Bir başka deyişle, 20 yıldır. Yabancı yatırımcılar söz konusu olduğunda ideal kira çarpanının 20 yıl olduğu bilinir.

Kira çarpanı; ekonomik, siyasi ve sosyal koşulların anormal seyretmediği bir ortamda yükselme eğilimindedir. İstanbul başta olmak üzere Ankara ve İzmir’de konut fiyatları; en az 10 yıldır yükselmektedir. Bunun yanı sıra, konut kredisine uygun olan gayrimenkullerin fiyatı; krediye uygun olmayan kredilere kıyasla çok daha yüksektir.

2021 yılında kira çarpanı ne olmalı sorusu birçok kişinin aklında yer almaktadır. 2020 yılı dikkate alındığında yılın ilk çeyreğinde konutlar için ortalama kira çarpanı 266 aydır. Bu süre; 22 yıl olarak değerlendirilebilir. Ticari gayrimenkuller için durum farklıdır. Bu özellikteki gayrimenkuller için ortalama kira çarpanı 200 ay olarak bilinir. Bu süre; 16.5 yıla denk gelir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × 2 =