Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alabilirim?

birevim senetle ev

Kentsel dönüşüm kredisi alabilmek için bazı şartları karşılamanız gerekir. Binanızın kentsel dönüşüme girmiş olması gerekmektedir. Kentsel dönüşüm çerçevesinde birçok insan kentsel dönüşüm kredisi nasıl alabilirim diye düşünmektedir.

Bankalar tarafından, riskli yapıların düzeltilmesi için verilen bir kredi türüdür. Bu kredi mal ve hak sahipleri tarafından alınabilmektedir. Konutlarının yeniden yapılmasını isteyen mal sahipleri, başka bir konut almak isteyen veya konutu riskli tanımlanmış ev sahipleri, riskli yapıda en az 1 yıl kiracı olarak oturmuş olan kişiler bu krediden yararlanabilmektedir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?

Her şeyden önce kredi çekmek istediğiniz yapının, riskli olarak ilan edilmiş olması gerekmektedir. Bunun yanında yapının anlaşmalı olarak tahliye edilmiş olması gerekmektedir. Kentsel dönüşüm kredisi en fazla 120 ay vade ile verilmektedir. Yapının durumuna göre devlet faiz desteği en fazla %5 oranında olmaktadır.

Kredi almak için şartlar karşılanıyorsa, mal veya hak sahiplerinin yapması gereken işlemler bulunmaktadır. Bu işlemler; Riskli Yapı Tespit Raporu ile bina yönetiminin başvuru yapması ve başvurunun ardından firma ile inşaat yapım sözleşmesi imzalamasıdır. Firma gerekli şartları karşıladıktan sonra kredi başvurusu değerlendirilmektedir. Her birey, bir kez krediden yararlanabilmektedir. Bireyin en fazla alabileceği kredi miktarı ise, 100.000 TL’dir. Faiz desteği alabilmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına başvuru yapılmalıdır.

Kentsel Dönüşüm Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Hak sahiplerinin, kentsel dönüşüm kredisinden yararlanmak için karşılaması gereken belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler ise; nüfus cüzdanı, tapu, riskli yapı tespit formu ve gelir belgesidir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar

Kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar; QNB Finansbank, İş Bankası, Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası, DenizBank, Garanti Bankası, Halk Bankası, Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Şekerbank, ING Bank, Finans Katılım Bankası ve Kuveyt Türk Katılım Bankasıdır. Kentsel dönüşüm için istenen belgeler genel olarak aynıdır. Bazı bankalar duruma göre ek belgeler talep edebilmektedir. Alınabilecek kredi miktarı olan 100.000 TL, her banka için aynıdır. Bir birey en fazla bu kadar kredi alabilmektedir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − 3 =