Kat Maliki Ne Demek?

Kat maliki, bir yapının bağımsız alanları üzerinde mülkiyet hakkı bulunan kişilere verilen hukuki isimdir. Kat maliki olmak için yalnızca tamamlamış bir yapının bağımsız alanlarında mülkiyet hakkının olması yeterli olmaktadır. Bu nedenle gerçek kişilerin yanı sıra tüzel kişilerin de kat maliki olması mümkündür. Kat maliki, Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında belirlenmiş bir niteliktir. Bu belirleme kişilere bazı hak ve yükümlülükler getirmektedir. Bu nedenle kat maliki olabilecek ve olamayacak kişilerin bilinmesinde yarar bulunmaktadır.

birevim senetle ev

Kat Maliki Kimlerdir?

Kat malikleri, bağımsız alanlar üzerinde mülkiyet hakkına sahip olan kişilerdir. Buna göre ev sahiplerinin apartmanın dairelerinde mülkiyet hakkı olduğu düşünüldüğünde, kat maliki oldukları rahatlıkla söylenebilmektedir. Bu konuda önem arz eden ve en çok merak edilen konu kiracıların kat maliki olup olmadığıdır. Çünkü yukarıda da söylemiş olduğumuz gibi kat maliki olan kişilerin bazı hak ve borçları bulunmaktadır. Bu konuya bir açıklama getirmek gerekirse kiracıların kat maliki olmadıkları söylenebilmektedir. Çünkü kiracılar gayrimenkulden yararlanma hakkına belirli bir bedel karşılığında sahip olmaktadır. Bu durumda da kat maliki olan kişi ev sahibidir.

Kat Malikinin Hakları ve Yükümlülükleri

Kat malikinin hakları ve borçları, yasal düzenlemeler kapsamında belirlenmiştir. Kat maliklerinin hakları şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Kat maliki olan kişiler arsa payları oranında ana gayrimenkulün ortak yerlerine ortak mülkiyet hükümleri kapsamında maliklerdir.
 • Kat maliki olan kişilerin ortak yerleri kullanım hakları bulunmaktadır. Garaj, teras gibi ortak alanları kullanım hakları da aksine bir belirleme olmadıkça arsa payı oranında belirlenmektedir.

Kat maliki olan kişilerin yükümlülükleri ise şu şekilde belirlenmiştir:

 • Kat maliklerinin birbirini rahatsız etmemek, haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymak zorunluluğu bulunmaktadır.
 • Kat maliklerinin ana gayrimenkulün bakımına özen göstermesi ve ana gayrimenkulün güzelliğini koruması gerekmektedir.
 • Ana gayrimenkulde boya, inşaat, onarım vb yapılabilmesi için bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı olarak onay alması gerekmektedir.
 • Kat malikinin kendi mülkiyetinde bulunan bağımsız bölümde ana yapıya zarar verecek değişiklikler ve onarımlar yapması yasaktır.
 • Kat maliklerinin aksine bir sözleşme olmadıkça kaloriferci, bekçi, kapıcı gibi giderlere eşit olarak katılmaları gerekmektedir.
 • Kat maliklerinin aksine bir sözleşme olmadıkça apartmanın bakım, koruma, yönetici aylığı gibi giderlerine arsa payı oranınca katılması gerekmektedir.
birevim
Paylaş

13 Comments

 1. Burak Demir Reply

  Ev sahipleride birer kat maliki olarak görülebilirler. Kat malikleri ortak alanları kullanma hakkına sahip ise kiracılara kat maliki sayılmadıklarından ortak alanları kullandırmasalar, kanunen haklı olurlar mı?

 2. Muhammed Koç Reply

  İstanbul’da oturan bir çok insan kat maliki mi yoksa değil mi hakları neler bilmiyordur. Bu konuda faydalı paylaşım yapmışsınız teşekkür ederim

  1. admin Reply

   Merhaba Seher Hanım,
   Kat maliki olmak taşınmaz üzerinde haklarını belirler. Kat maliki olmadığınız bir taşınmazla ilgili bir sorun yaşamanız muhtemeldir.

  1. admin Reply

   Merhaba Cemal Bey,
   ikiside aynı anlama gelmektedir. Farklı olan ise kat irtifakıdır. Kat mülkiyeti tercih edilen durumdur.

  1. admin Reply

   Merhaba Recep Bey,
   Kat maliki olunca sahip olduğunuz mülkün tüm imaknalarına da yararlanma hakkınız doğar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × five =