Kat Karşılığına İnşaat Sözleşmesi Örneği

birevim senetle ev

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi inşaat sektöründe sıkça karşımıza çıkan sözleşme türlerinden birisidir. Kat karşılığı inşaat sözleşmesi, Türk Borçlar Kanunu’nda düzenlenen sözleşme türlerinden bir tanesidir. Kat karşılığı inşaat sözleşmesi iki taraflı kazanç sağlayan bir sözleşmedir.

İnşaat sözleşmesi müteahhit tarafına inşaatı yapma borcu yüklemekte, arsa sahibine ise arsada inşaat yapma izni vermektedir. İnşaat sözleşmesi imzalayan taraflar sözleşmeye uymak zorundadır. İnşaat sözleşmesi ile arsa sahibi inşaat bitiminden sonra vaat ettiği bölmeleri müteahhitte devretme borcu altına girmektedir. İnşaat sözleşmesinde müteahhittin sözleşme ile üstlendiği sorumlulukları şu şekilde özetlenebilir:

 • Müteahhit özen ve sadakat borcuna uygun davranmalıdır.
 • Müteahhit üstlendiği işi bizzat kendisi ve denetimi altında yaptırması gerekmektedir. Yani alt müteahhitte kanun izin vermemektedir.
 • Müteahhit inşaat için gerekli olan araç ve gereçleri sağlamak zorundadır.

İnşaat Sözleşmesinin Şekil Şartları Nelerdir?

İnşaat sözleşmesinde şekil şartları sözleşme tarafları arasında merak edilmektedir. Türk Borçlar Kanunu’ndaki sözleşmeler için kanun koyucu her ne kadar şekil serbestisi öngörse de, inşaat sözleşmesi ile bu öngörüye bir istisna getirmektedir. İnşaat sözleşmesi resmi şekilde yapılması gereken bir sözleşmedir. Yani taraflar noter huzurunda inşaat sözleşmesini imzalamalıdır.

Hatta inşaat sözleşmesinde sonradan yapılan değişiklikler de resmi bir şekilde yapılmalıdır. Türk Borçlar Kanunu’nda şekil şartlarına uyulmadan yapılan sözleşmeler, şekil şartlarının sağlanmamasından dolayı geçersiz sayılmaktadır. Ancak müteahhit inşaatın büyük bir bölümünü tamamlamışsa arsa sahibinden diğer şartları sağlaması halinde tazminat talebinde bulunabilmektedir. Ancak bu tazminat talebi inşaat sözleşmesine dayanan bir tazminat talebi değildir.

İnşaatın Tamamlanmasından Sonra Ortaya Çıkan Ayıplar

İnşaatın tamamlanmasından sonra ortaya çıkan ayıplar yani müteahhittin sözleşmede belirtilen yükümlülüğe uymaması halinde arsa sahibi kanunen talep haklarına sahiptir. Türk Borçlar Kanunu uyarınca müteahhittin özen yükümlülüğüne uymamasından dolayı gözle görülebilir yani ilk kontrolde fark edilebilir ayıplar için talep haklarını 5 sene içerisinde kullanması gerekmektedir.

Ancak bu ayıplar müteahhittin kendi kusurundan dolayı görülmemişse yani müteahhittin ayıbı gizlemesinden dolayı ayıp görülmediyse arsa sahibi talep haklarını 10 sene içerisinde kullanmalıdır. İnşaat sözleşmesi ile bu zamanaşımı sürelerinin kesilmesi Türk Borçlar Kanunu genel hükümleri uygulanarak bulunmaktadır.

birevim
Paylaş

10 Comments

 1. Adem Kaplan Reply

  Sözleşme örneği için teşekkürler, bu tarz sözleşmelerde çok fazla okunup dikkatli imza atılmalıdır

 2. Meral Avcı Reply

  Bu tarz durumlarda her zaman tedbirli olmanızı öneririm çok yakinen tanıdığım biri bu tarz bir sözleşmede eklenen bir madde yüzünden çok sorun yaşadı ev teslimatında

 3. Süleyman Öztürk Reply

  Bu durumlarda çok dikkatli olmak gerek, günümüzde çok fazla dolandırılma vakası oluyor

 4. Hale Yalçın Reply

  Müteaahitlerle kat karşılığı anlaşacağımız zaman çok dikkatli olmalıyız bence sonradan başımız yanmaması için.

 5. Hasan Polat Reply

  Kat karşılığına inşaat işlemlerinde genelde müteahhitler problem çıkartabiliyor, dikkat etmek gerekiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 1 =