Kat İrtifakı Tapusu Nedir, Sakıncaları Nelerdir?

birevim senetle ev

Tapu içeriğinde yazan kat irtifakı yazısını gören kişiler, bunun ne olduğunu merak etmektedir. Bu yazımıda kat irtifakı tapusu nedir ve kat irtifakı tapusu sakıncalı mıdır gibi soruların cevaplarınızı vereceğiz.

Kat irtifaki bir tapu tipidir. Arsa üzerinde inşaat devam ederken, hak sahiplerinin paylarını belirtmek amacıyla kullanılmaktadır. Kar irtifakı tapusu, kat mülkiyeti tapusu için bir köprü görevi görmektedir. İnşaat tamamlanıp, yapıya iskan alınana kadar hukuki açıdan problem olmaması için alınan bir tapudur.

Kat İrtifakı Tapusu Sakıncalı Mıdır?

Kat irtifakı sayesinde, ana arsadan veya gayrimenkulden payınıza düşen parçayı öğrenmiş olursunuz. Ana yapının inşaatı bittikten sonra kat irtifakı tapusu ve gereken belgeler ile Tapu Müdürlüğüne başvuru yapmanız sonucunda kat mülkiyeti tapunuzu alabilirsiniz. Bu nedenle kat irtifakı sakıncalı değil aksine her zaman avantajlıdır.

Kat İrtifakı Nasıl Alınır?

Kat irtifakının sorunsuz bir şekilde kurulabilmesi için tapu siciline, tescil başvurusu yapılması gerekmektedir. Tapu Müdürlüğü tarafınca arsa sahibi ve paydaşlar için resmi senet düzenlenir. Kat irtifakı tek bir kişiye ait olacaksa, istem belgesi düzenlenmektedir.

Kat İrtifakı ve Kat Mülkiyeti Arasındaki Farklar

– Kat irtifakı inşaat başlangıcından iskan alınına kadar sürmektedir. İskan alındıktan sonra kat irtifakı tapusu sonlanır ve kat mülkiyeti tapusuna geçiş yapılır.
– Kat irtifakı, arsa üzerinde belirli bir alana sahip olmanızı sağlar. Kat mülkiyeti ise, arsa üzerine inşa edilen herhangi bir bağımsız yapıya sahip olmanızı sağlar.
– Kat irtifakı bulunan bir yapı için satış yapmak ve kredi çekmek neredeyse imkansızdır. Kat mülkiyeti bulunan bir yapı için kolaylık kredi çekilir ve satışı çıkarılabilir.

Kat Mülkiyeti Tapusu Almak İçin Gerekli Belgeler

– Yapının kullanma izni
– Yapının ön, arka vey an cephelerinden çekilmiş 13 x 18 büyüklüğünde, belediye tasdikli fotoğrafları
– Ana yapının maliki ya da tüm paydaşlar tarafından noter aracılığıyla imzalanmış tasdikli liste
– Kat mülkiyetini kuran malik ya da malikler tarafından imzalanan yönetim planı

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × one =