Kar Payı Caiz Mi?

birevim senetle ev

Finans kurumlarına para yatıran kişilerin en çok merak ettiği şey, kar payı caiz mi sorusunun cevabıdır. Fıkıtta buna mudarebe ortaklığı denmektedir. Mudarebe ortaklığında bir kişi sermaye sahibidir ve maddi destek sağlar. Diğer kişi ise, bu sermayeyi ticaret ile yükseltir ve elde ettiğin kazancın belli bir kısmını ortağına verir. Bu sistem şeklinde yapılan işlemler caizdir. Mudarip diye tabir ettiğimiz, parayı ticaret ile arttıran kişinin bu parayı meşru bir yerde arttırması gerekir. Aksi takdirde caiz değildir. Finans kurumların parayı çalıştırdığı yerlerin hepsi caiz olarak geçmemektedir. Bu durumda özel bir değerlendirme yapılması gerekmektedir. Finans kurumları aracılığıyla alınan kar paylarına hiçbir kimse tamamen caizdir veya caiz değildir diyememektedir.

Kar Payı İle Faiz Arasındaki Fark Nedir?

İnsanlar, islami şartları karşılamak adına faiz yerine kar payını tercih etmektediler. Bu noktada kar payı caiz midir veya kar payı ile faiz arasındaki fark nedir gibi soruların cevabını insanlar merak etmektedir.

Faizli hesaplarda ana paranın vade sonunda karı taahüt edilmektedir. Kar payında ise, paranın verildiği finans kurumunun verimliliğine göre kazanç oluşmaktadır. Proje yüksek ise, elde edilecek kazanç yüksek olacaktır fakat proje düşük ise, elde edilecek kazanç az olacaktır. Kar payından kesin olarak kazanmak diye bir şey yoktur. Bazı finans kurumlarına yatırılan kar payları, iş kollarına göre kazanç sağladığı için zarar da ettirebilir.

Kar Payı Hesaplama

Kar payı sistemine dahil olmaya karar verdiyseniz, ana paranız ile ne kadar kar elde edebilirsiniz bunu hesaplamanız gerekmektedir. Bunu iki şekilde hesaplayabilirsiniz. Direkt katılma ve ara dönem kar payı ile katılma olarak hesaplanmaktadır. Türkiye Finans, Kuveyt Türk, Ziraat Katılım ve Albaraka Türk Katılım Bankaları ile bu hesaplamaları yapabilirsiniz. Her bankanın kar payı oranı aynı olmamaktadır. Güncel kar paylaşım oranları ve stopaj oranları değişmektedir. Bu da yatırdığınız paradan elde edeceğiniz kar payı gelirini etkilemektedir. Ana para, gün veya ay, döviz ile kar payı hesaplamasını gerçekleştirebilirsiniz.

birevim
Paylaş

3 Comments

  1. Zehra Aslan Reply

    Bu konuda çok fazla fetva var ama diyanetin resmi bir açıklaması yok galiba. Bence kar payı faiz değil, katılım payı sonuçta

  2. Ömer Özdemir Reply

    Bu konuda çokça söylenti var, din kısmında nasıl bir karşılığı vardır bilmiyorum ama kar payı devlet teşvikli olduğu için sakınca görmüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × four =