Kal Davası Nedir?

birevim senetle ev

Kal davası, “inşaatın kal’i davası” olarak da bilinmektedir. Kal kelimesinin kelime anlamı koparma, çıkarma şeklinde bilinmektedir. Kal davası ise bir taşınmazın sökülmesi için açılan bir dava türüdür. Kal davasında amaç, kişinin taşınmazı üzerinde izni dahilinde olmadan inşa edilen yapının yıkımıdır. Bu nedenle yenilik doğurucu bir dava olarak bilinmektedir.

Hukukumuzda bir arazi üzerinde inşa edilen yapı, arazinin bütünleyici bir parçası olmaktadır. Bütünleyici parça ile ifade edilmek istenen ise ayrılmazlık durumudur. Üst hakkı gibi bazı düzenlemeler neticesinde bu durum için istisnalar öngörülmüş olsa da, genel kaide arazi ile arazinin üzerindeki yapının malikinin farklı olamayacağıdır. Bu durumda arazisinin üzerinde izni dışında bir yapı meydana gelen kişinin bu yapının kaldırılmasını talep hakkı bulunmaktadır. Bu konuyu ilişkin düzenlemeler Türk Medeni Kanunu 722 ve devamında yer almaktadır.

Haksız İnşaatın Kaldırılması İçin Gereken Koşullar

Dava sonucunda inşaatın kaldırılması için gereken koşullar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Dava konusu inşaatın araziye arazi sahibinin rızası bulunmadan yapılmış olması gerekmektedir. Rıza açık veya örtülü olabilmektedir. Bu kapsamda kişinin inşaattan haberdar olması veya görmesi durumunda ses çıkarmaması örtülü olarak bir rıza anlamına gelebilecektir.
 • Aşırı zarar olmaması gerekmektedir. Aşırı zarar, Yargıtay kararları ışığında saptanabilmektedir. Örneğin, inşaatın arazide kalmasında kamu yararı olması halinde aşırı zarar olduğu söylenebilmektedir.

Haksız inşaatın sökülmemesi, arazi sahibinin bu konu üzerindeki tüm haklarının sona erdiği anlamına gelmemektedir. Kal davası sonucunda inşaatın yıkılmamasına karar verilmesi veya arazi sahibinin en baştan böyle bir talep de bulunmaması halinde hakları şu şekildedir:

 • Tazminat talep etme hakkı
 • Temliken tescil talep etme hakkı

Kal Davası Görevli ve Yetkili Mahkeme

Kal davasında görevli ve yetkili mahkeme, dava açarken göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Buna göre davaya bakmak için görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesi’dir. Yetkili mahkeme ise taşınmazın bulunduğu yer mahkemesidir. Yani davayı taşınmazın bulunduğu yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açmanız gerekmektedir.

Kal Davası Dava Açma Süresi 

Kal davası açma süresi olarak öngörülmüş bir süre sınırlaması bulunmamaktadır. Bu nedenle inşaat arazi üzerinde bulunmaya devam ettiği sürece kal davası açılabilmektedir.

birevim
Paylaş

9 Comments

 1. Pınar Güler Reply

  Bu günümüzde sıkça yaşanan bir durum, bir yakınımızın uzak bir bölgede arsası vardı pek ilgilenmiyordu ve oraya yapılan izinsiz yapı vardı, oda böyle dava açmıştı

 2. Gökhan Şimşek Reply

  Bir çok insanın başına gelen durum aslında bu, ancak bu tarz durumlarda bile insan bazen ne yapılacağını bilemiyor ama böyle bir dava haklarını olduğunu bilmek güzel

 3. Fatih Koç Reply

  Bu durumla alakalı denetleme şöyle yapılabilir aslında, eğer tapu başkasına aitse tapu sahibinin imzası gerekiyor diye bir kural getirerek bu tarz durumların önüne geçebilirler

  1. admin Reply

   Merhaba Aykut Bey,
   Bu gibi davalar için şu sürede sonlanır şeklinde bir yanıt vermek doğru bilgi olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − 14 =