Kadastro Nedir?

birevim senetle ev

Kadastro, taşınmazların türü, yüzölçümü, sınır gibi özelliklerini belirleyerek bir plana bağlama faaliyetidir. Bu sayede taşınmaz malların sınırları belirlenmekte ve hukuki durumlar tespit edilmektedir. Taşınmazların tapu kütüğüne kaydı zorunludur. Bu doğrultuda her taşınmaz için tapu kütüğünde bir sayfa açılmaktadır. Tapu kütüklerine kayıt işlemlerinin gerçekleştirilmesi için kadastro faaliyeti yapılmaktadır. Kadastro çeşitleri ise şu şekilde belirlenmektedir:

 • Mali Kadastro: Toprağın değerinin belirlenmesidir.
 • Hukuki Kadastro: Toprak üzerindeki hakların belirlenmesidir.
 • Geometrik Kadastro: Toprağın konumu ve ölçümünün belirlenmesidir.

Kadastro İşlemi Ne İşe Yarar?

Kadastro işleminin amacı kısaca toprağın değerinin ve toprak üzerindeki hakların belirlenmesi olarak açıklanabilmektedir. Bu konu şu şekilde detaylandırılabilmektedir:

 • Toprağın değeri hakkında detaylı bilgi sahibi olunması, topraktan alınacak vergi tutarının belirlenmesi için bir zorunluluktur. Bu durum kadastro işleminin gerçekleştirilmesinin ilk nedenidir.
 • Toprak sahibinin haklarının hukuki olarak korunabilmesi için toprağın sınırının ve boyutunun belirlenmiş olması gerekmektedir.
 • İmar planlaması yapmak için kadastro işleminin gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir.

Kadastro çalışması kapsamında bu amaçlara ulaşabilmek için taşınmazlarda gerçek hak sahipliğinin belirlenmesi veya tapunun kimin adına kaydedileceğinin belirlenmesi gibi bazı hak sahipliğine ilişkin belirlemeler de yapmak gerekebilmektedir.

Kadastro Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Kadastro sorgulaması, online olarak gerçekleştirilebilen bir işlemlerdir. Bu işlemi online olarak gerçekleştirmek için izlenmesi gereken adımlar şu şekilde belirlenmiştir:

 • Tapu Ve Genel Müdürlüğü tarafından sorgulama yapmak için hazırlanmış bir hizmet bulunmaktadır. Öncelikle https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/ linkine tıklayarak bu hizmete ulaşım sağlanması gerekmektedir.
 • Bu hizmet üzerinde sorgulama yapmak için sol üst köşede bulunan menü sekmesine tıklanmalıdır. Bu sekmede sorgulama yapmak için kullanabileceğiniz bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgiler arasından tarafınızda bulunan bilgiyi seçmeli ve bu bilgiyi sisteme girmelisiniz.
 • Ardından “Sorgula” sekmesine tıklayarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kadastro Bölgesi Nedir?

Kadastro bölgesi, kadastro çalışmalarının yürütüldüğü yer olarak açıklanabilmektedir. Kadastro çalışma alanı köy ve belediye sınırlarının içerisinde kalan her mahalleyi kapsamaktadır. Kadastro çalışmaları yapılmadan en geç 15 gün önce çalışmaların başlatılacağı ilan edilmektedir. Bu sayede herkesin çalışmalardan haberdar olması sağlanmaktadır. Kişilerin kadastro çalışmalarına ilişkin itiraz hakları bulunmaktadır.

birevim
Paylaş

11 Comments

 1. Hasan Yavuz Reply

  Eskiden ayrıymış şimdi tapu ve kadastro diye birleşti müdürlük kısmı, toprak alanıyla ilgilendiğini bilmiyordum kadastro kısmının

 2. Nurbanu Ateş Reply

  Kadastro önceden ayrı bir birimken, şimdilerde tapu ve kadastro olarak birleştirildi, ki birleştikten sonra işlemler çok daha kolay oldu

  1. admin Reply

   Merhaba Leyla Hanım,
   Kadastro çeşitleri ise şu şekildedir.

   Mali Kadastro: Toprağın değerinin belirlenmesidir.
   Hukuki Kadastro: Toprak üzerindeki hakların belirlenmesidir.
   Geometrik Kadastro: Toprağın konumu ve ölçümünün belirlenmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 + seventeen =