İşyeri Kira Sözleşmesi Örneği

birevim senetle ev

İşyeri kira sözleşmesi örneği kira sözleşmesi imzalayacak kimseler tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Kira sözleşmeleri Türk Borçlar Kanunu’nda düzenlenen sözleşmelerden bir tanesidir. Kira sözleşmesi iki tarafa borç yükleyen sözleşmelerden bir tanesidir. Kira sözleşmesi mülk sahibini kiralanan taşınmazın kiralamaya uygun şekilde bulundurma borcu, kiralayana da taşınmazın kira bedelini ödeme borcu altına sokan bir sözleşmedir.

Türk Borçlar Kanunu’nda düzenlenen sözleşmelerde şekil şartı istisna olarak düzenlenmiştir. Kira sözleşmesinde de şekil şartı aramamaktadır. Yani taraflar sözlü şekilde bile kira sözleşmesi düzenleyebilmektedir. Kira sözleşmesinin bir diğer özelliği de sürekli borç ilişkisi doğuran bir sözleşme olmasıdır. Kira sözleşmesinin kurulmuş sayılabilmesi için kira sözleşmesi taraflarının sözleşmenin esaslı konularında anlaşmış olmaları gerekmektedir.

İşyeri Kira Sözleşmesinde Kiralayanın Borçları Nelerdir?

İşyeri kira sözleşmesinde kiraya verenin borçları ilgili kimseler tarafından merak edilen bir diğer konudur. Kiraya verenin borçları ise şu şekilde özetlenebilir:

 • Kiralanan taşınmazı kullanım için teslim etme borcu bulunmaktadır. Bu borç anahtar teslim ederek karşılanabilir.
 • Kiralanan taşınmazın kullanıma uygun şekilde bulundurma borcu bulunmaktadır.
 • Ayıba karşı tekeffül borcu bulunmaktadır.
 • Zapta karşı tekeffül borcu bulunmaktadır.
 • Kira konusu taşınmazın kanuni giderlerinin ödenmesi borcu bulunmaktadır.

İşyeri Kira Sözleşmesi Nasıl Hazırlanır?

İşyeri kira sözleşmesinin hazırlanması taraflar arasında merak edilen bir diğer konudur. Kira sözleşmesi için olmazsa olmaz ise tarafların uyuşan iradeleridir. Daha sonra ilgili kimseler kiralanan taşınmaz hakkında genel bilgileri, kiralanan taşınmaz ile kiralanan demirbaşların yazılması, sözleşme ile ilgili esas konuların sözleşmede belirtilmesi taraflar açısından daha yararlarına olacaktır. Kira sözleşmesi süreli yapılabileceği gibi süresiz de yapabilmektedir. Kira sözleşmesinde esaslı konular dışında sözleşmede madde bulunmaması halinde uyuşmazlık çıkan durumlarda Türk Borçlar Kanunu’nun tamamlayıcı hükümleri uygulanmaktadır.

Kira Sözleşmesi Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kira sözleşmesi düzenlenirken dikkat edilmesi gerekenler ise şu şekilde özetlenebilir:

 • Kira sözleşmesi için her ne kadar şekil şartı aranmasa da sözleşmenin yazılı olarak düzenlenmesi daha yararlarına olacaktır.
 • Kira sözleşmesi iki nüsha şeklinde düzenlenmeli ve bu nüshalardan bir tanesi kiraya verende diğeri ise kiralayanda kalmalıdır.
 • Kira sözleşmesinde bulunan tarihlerin doğru atılması iki tarafın da yararına olacaktır.
birevim
Paylaş

10 Comments

 1. Recep Yıldız Reply

  Kira sözleşmelerinde çok dikkatli olmalıyız bence, hele ki iş yeri sözleşmelerinde bir çok maddeyi dikkatli okumak gerekiyor

 2. Aykut Can Reply

  İş yerleri kira sözleşmesinde karşılıklı anlaşacağınız hususları madde olarak yazmanızı öneririm, benim başıma geldi çok sorun yaşadık konuşmuştuk ancak yazılı yazmadığımızdan dükkan sahibi haklı görüldü

 3. Adem Tekin Reply

  İş yeri kira sözleşmesindeki maddeleri çok detaylı okumak lazım yoksa sonradan anlaşmazlıklarda çok sorun olabiliyor

 4. Adem Çakır Reply

  Kira sözleşmelerindeki maddeleri tek tek okurum her zaman, sonra büyük sorunlar çıkarabiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × 4 =