İstanbul’a 10 Bin Yeni Konut Müjdesi

birevim senetle ev

TOKİ, 6 bin konuta yapılan 300 bin başvurunun ardından İstanbul’da yaşayanlara bir müjde verdi. 10 bin yeni sosyal konut projesini hayata geçirecek olan TOKİ, 2020 yılında evleri teslim etmeyi planlıyor.

Toplu Konut İdaresi Başkanı Ömer Bulut, yeni yapılacak konutlar için ellerindeki mevcut arsaları kullanacaklarını söyledi. İstanbul’da yaşayanlar için yapılan konutlar, ucuz olması sebebi ile yüksek oranda bir başvuru ile karşılaşacak. TOKİ, sosyal konut projelerine yapılan yoğun başvuruların, özellikle İstanbul için büyük bir ihtiyaç göstergesi olduğunu belirten Bulut, 6 bin 300 konut için yapılan 300 bin başvuruyu da referans olarak gösterdi.

Yeni Konutlar için Anadolu Yakası Tercih Edilecek

Özellikle Sancaktepe bölgesinde arazi geliştirme çalışmaları devam ediyor. Sancaktepe bölgesi, İstanbul’un yeni gelişen bölgelerinde biri olması sebebi ile ev fiyatları yüksek. Ancak, TOKİ, sosyal konut projesi ile vatandaşa uzun vadede ev sahibi olabilmenin yolunu açıyor.

Tuzla’da bulunan ek bölgelerde ve Pendik, Ayazma, Hoşdere ve Başakşehir gibi bölgelerde de arazilerinin bulunduğunu söyleyen Bulut, vatandaşa yük olmadan bu bölgelerde geliştirdikleri projelerle, ucuz konut ihtiyacını karşılayacaklarını söyledi.

Millet Bahçeleri için Yeni Plan

 TOKİ, Afad- Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile görüşme halinde olduklarını, Millet Bahçelerinin, herhangi bir afet durumunda toplanma yeri olarak kullanılabileceğini söyledi. 65 adet Millet Bahçesi projesinden 13’ünün inşaatının devam ettiğini, 49’unun tamamlanmak üzere olduğunu ekleyen Bulut, bu konudaki görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Yeni Dönemde Sosyal Konut Dışında Üretim Yok

 TOKİ Başkanı Ömer Bulut, yeni hedeflerinde TOKİ’nin sosyal konut dışında herhangi başka bir üretime girilmeyeceğini açıklamıştı. Bu nedenle daha önceki yıllarda yapılan arsa karşılığı hasılat paylaşım modelini yaklaşık bir yıldır durdurma kararı alan Bulut, bu modelin artık bırakıldığını açıkladı.

İstanbul Ayağı için Tarih 26 Haziran

TOKİ’ nin İstanbul’da yapacağı konutlar için kura tarihi 26 Haziran olarak belirlendi. 67 ilde yapılan 50 bin konutun ise kuraları çekilmeye devam ediyor. Tüm kuraların çekimi için verilen tarih 19 Ağustos olarak belirlendi.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen − 11 =