İslami Mortgage Nedir?

birevim senetle ev

İslami mortgage, katılım bankası mantığına dayalı bir sistem ile ilerleme kaydeden yapılanmalar bütünüdür. Yalnızca muhafazakar kesimi değil, faiz ile iş yapmak istemeyen herkesi kapsayan özel bir çalışma olarak karşımıza çıkıyor. Aslında yıllardır devam eden bir işleyiş ve katılım bankaları bu süreci kusursuz bir şekilde yürütmeye devam ediyorlar. Emlak sektörü üzerine basit bir örnek vererek devam edeceğiz ve bu sayede sizler de sistemi daha iyi anlamış olacaksınız.

Sistem, taşınmazı sizin yerinize satın alıyor ve kar payı ekleyerek karşınıza bir rakam çıkartıyor. Al-sat mantığının faizsiz yöntemi olarak basit bir tanımlama yapmak da mümkündür. Tahmin edersiniz ki hiçbir sistem, kar payı almadan ya da ücretsiz olarak sizlere hizmet vermez ve islami mortgage de tam olarak bunu yerine getiriyor.

Faiz işleyişini ortadan kaldırarak kar payı detayını karşımıza çıkartan ve islam ülkelerinde çok daha sık uygulanan bir yöntemdir ve ülkemizde de hali hazırda hizmet vermeye devam ediyor.

İslami Mortgage Türkiye’de Mevcut mu?

Türkiye Varlık Fonu’nun çalışmalarından bir tanesi olan İslami mortgage, takvimler 2007’yi gösterdiğinde kusursuz bir proje olarak karşımıza çıktı ve hali hazırda aktif bir şekilde hizmet vermeye devam ediyor.

Katılım bankalarını incelerseniz eğer katkı payı sisteminin muazzam bir işleyişe sahip olduğunu sizler de göreceksiniz. Bildiğiniz gibi islam dinine göre faiz haram ve hayatlarınızda yer alması da uygun değildir. Muhafazakar kesim bu konuda bir hayli hassas ve katılım bankalarını da bu yüzden tercih ediyorlar.

Emlak alım satım işlemlerinde, az önce de ifade ettiğimiz gibi sizin yerinize alış verişi yapıyor ve üzerine kar payıya da satış payı ekleyerek bir taksitlendirme ya da ödeme planı belirliyorlar. Bu sayede herhangi bir şekilde faiz ödemiyorsunuz ancak emlağın fiyatı belli oranda artacaktır.

İslami mortgage uygulaması kusursuz bir şekilde devam ediyor ve binlerce insanın bu yapılanma ile birlikte rahat bir nefes aldığını da hatırlatmak isteriz. Sizler de faiz ödemek istemiyorsanız eğer bu yapılanmadan hizmet alabilirsiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − 11 =