İpka Ne Demek?

birevim senetle ev

Tapu işlemleri içerisinde sıklıkla kullanılan ipka etmek işleminin ne olduğunu almayabilmek için öncelikle bunun ne olduğuna bakmak gerekiyor. İpka kelime anlamı olarak bir şeyi, bir kimseyi eski durumunda veya yerinde bırakma anlamına geliyor. Bir diğer anlamında sınıfta bırakmak olarak kabul ediliyor.

Bu terim tapu içerisinde çok sık bir şekilde kullanılıyor. Tapuda ipka ne demektir bu anlamda en çok merak edilen soruların başında geliyor. İpka kelimesi dilimize Arapçadan geçmiş bir kelimedir. Bir önceki durumunda yani olduğu yerde kalması için bırakma anlamına gelmektedir. Bu kelimenin tapu işlemleri içerisinde ki anlamı şu şekildedir.

Tapuda İpka Ne Demektir?

İpka etmek nedir kısaca anlatmaya çalıştık. Burada bir şeyin önceki durumu içerisinde bırakılması ve yerinde kalmasını sağlanmasıdır. Bu durum sıklıkla tapu işlemlerinde karşımıza çıkmaktadır. Tapu içerisinde ipka etmek nedir kısaca onu da aktarmaya çalışalım.

Hisseli devir işlemlerinde bu durum karşımıza çıkıyor. Hisseli bir devir yapılırken, devrilecek olan hissesin haricinde mülk sahibinin üzerinde kalan mülkiyet payını ifade etmek için kullanılmaktadır. İpka genelde bir tapuda geriye kalan hisse olarak ifade ediliyor. Bu işlem sıklıkla emlak işlemlerin veya gayrimenkul işlemlerinde insanların karşılarına çıkıyor. Ancak buna çok alışık olmayanlar bunun tam olarak ne anlama geldiğini bilmedikleri için karışıklık yaşanabiliyor.

İpka Etmek Ne Anlama Geliyor?

İpka etmek ne anlama geliyor birçok insan tam olarak anlamıyor. Genelde bunu anlamak için ilk olarak bir işlem içerisinde bulunmanız gerekiyor. Ancak bundan önce ne yapacağınızı öğrenmeniz daha iyi olacaktır.

Bu işlem kelime anlamı olarak basitçe bir şeyi yerinde bırakmayı ifade etmektedir. Kaldırmamak veya değiştirmemek anlamına de gelmektedir. Yani olduğu yerde tamamen kalmasını ifade etmek için Arapçadan dilimize geçerek kullanımına başlanmıştır.

Bir emlak işlemi içerisinde ipka etmek, devredilecek olan hissesin haricinde kalan mülkiyet payının mülk sahibine geri verilmesi veya iade edilmesi anlamını sağlamaktadır. Kısaca anlamak gerekirse tapu sahibi tarafından yapılan işlemin ardından onda kalan paya verilen isimdir.

İpka Tapu Örneği

Bu işlemi daha iyi anlamak için sizlere bir örnek ile yardımcı olmaya çalışalım. Genelde bu işlemler karmaşık olmamakla birlikte sıklıkla hayatın içerisinde olmayan bir tabir olmasından dolayı insanlar işlemi tam olarak anlayamıyor. Bu konuda sizlere yardımcı olmak için basit bir örnek ile yardımcı olmaya çalışalım.

Öncelikle hisseli tapunun ne kadar metrekare olduğunu öğrenelim. 2000 metre kare olarak belirlenmiş bir yapının arsa yapında 82/1968 = yüzde 4’lük bir oranı bulunuyor. Bu oranda aynı tapu üzerinde farklı bir malik yani hak sahibi vardır ancak o tapu işleminde bulunmadığını kabul edelim.

Bu arsa üzerinde 220 metrekare olmak üzere toplamda 22 bin metrekare daire alanı bulunuyor olsun. Arsa üzerinde hesaplama yapıldığında yüzde 10 hak sahibi olan kişi tapuda ki duruma göre hesaplandığında yüzde 6’lık bir hak sahibi olabiliyor.

Bu oranın ortaya çıkmasının sebebi ipka işleminin yapılıyor olmasıdır. Bu tür işlemlere ipka etmek, bu tür tapulara da ipka tapu denmektedir. Bu tür bir devir işlemi yapmak için belirli adımları takip etmek gerekiyor.

Tapuda İpka İşlemi Randevu Alma ve İşlem Yapma

Tapuda ipka işlemi yapabilmek için öncelikle Tapu Müdürlüğüne başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bu işlem için alınacak randevu saat 12’den önce yapılmalıdır. Bu işlemi online yollar üzerinden yapabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra sizden istenen evrakları da hazırlamanız ve belirlenen tapu harcını yatırmanız gerekiyor.

Bu işlemlerde birçok evrakta tasarruf yoluna gidilmiştir. Bunun sebebi kağıt israfını büyük oranda engellemektir. Tabi bu işlemi yapmak için mutlaka tapu harcını yatırmanız gerekiyor. Bu işlemler için harç hesaplama yapabileceğiniz gibi size bu konuda bilgi de verilecektir. Bunu yaparak sahibi olacağınız ipka payının işlemini yaptırmanız önemlidir.

Sıklıkla tapu işlemlerinde bu durum ile karşılaşılıyor. Ancak birçok insan bunun tam olarak ne olduğunu bilmedikleri için birçok kez kafaları karışabiliyor. Ancak kanun içerisinde bu durum açıkça belirtilmiş ve insanların hak kaybının yaşanmaması için bu işlemlerin yapılması sağlanmıştır.

birevim
Paylaş

13 Comments

 1. Muhammet Güneş Reply

  Bir tapunun bir kısmının hissedilmesi arsa üzerinde mi oluyor yoksa ev tapularında da ipka yapılabiliyor mu?

  1. admin Reply

   Merhaba Ceren Hanım,
   İpka tapunun bir kısım hissesinin başkasına devredilmesi anlamına gelir. Yani ipkalı tapu malın bir kısmın başkasına satılmış olduğu anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 − seven =