İpka Ne Demek?

İpka kelimesi günlük hayatta sık sık olmasa da kimi zaman karşılaştığımız bir kavramdır. Peki ipka ne demektir? İpka açılımı nedir? İpka nedir? Sorularını kısaca herhangi bir şeyi önceki durumunda bırakma ve yerinde olma olarak açıklayabiliriz. İpka kavramının bir de hukuki yönü vardır. Hukuksal olarak ipka, hisseli devir işlemlerinde devredilen hissenin haricinde mülk sahibinde geriye kalan hisse ve paya verilen addır. İpka aynı zamanda tapuda da karşımıza çıkan bir kavramdır. Peki tapuda ipka ne demek? İpka etmek ne demek?

birevim senetle ev

İpka etmek ne demektir?

İpka etmek en kısa anlamıyla herhangi bir şeyi yerinde bırakmak, kaldırmamak ya da değiştirmemek anlamına geliyor. Aynı zamanda bir emlak terimi de olan ipka etmek, devredilen hisse haricinde kalan mülkiyet payının mülk sahibine verilmesi ya da iade edilmesini ifade ediyor.

Tapuda ipka nedir?

Taşınmazın kime ait olduğunu gösteren resmî belgeye tapu ismi verilmektedir. Tapular, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından tapu kütüğünde yazan bilgilere göre hazırlanır ve farklı pek çok türü mevcuttur. Tapunun üzerinde bulunan ifadelerden biri de ipkadır. Peki, tapuda ipka ne demek?

Hisseli taşınmaz satışlarında satılan hissenin bir bölümünün satan kişide kalması ipka olarak ifade ediliyor. Kısaca hisseli devirlerde devredilen hissenin haricinde kalan hissenin mülk sahibine kalan payı, ipka olarak adlandırılıyor. Hisseli tapunun bir türü de ipka tapudur. Tapuda ipka, mülk sahibinin sattığı paylardan sonra kendisi üzerinde kalan payı ifade eder.

İpka Tapu Örneği

Tapuda ipkayı bir örnek üzerinden açıklamak gerekirse, tapu üzerinde bir binanın arsasının toplamda 433 metrekare olduğunu ve bu arsa üzerindeki 622/2400 hissenin A kişisi üzerine kayıtlı olduğunu farz edelim. A kişisi bu hisselerden 498/2400 hisseyi ipka ederek kalan 124/2400 kısmını B kişisine satmış olsun. Bu hesaba göre gayrimenkulün 112 metrekaresi A kişisi adına kayıtlı iken B kişisine satılmış oluyor ve 498/2400 hisseyi kendi adına ipka etmiş yani kendi adına bırakmış oluyor. Bu arsa payı da 89,8 metrekareye karşılık geliyor.

Bir başka örnekle açıklayalım: Hisseli tapuda taşınmazın metrekaresi 200 metrekare olarak belirlenmiş olsun. Taşınmazın arsa payında 82/1968 = yüzde 4 gibi bir oran mevcut olsun.  Daire, 220 metrekare ve binada toplamda 2200 metrekarelik daire var. Arsadaki pay hesaplandığında yüzde 10 olması gerekirken tapuda belirtilen pay yüzde 6 olarak gösterilir. Bunun nedeni tapunun ipka edilmiş olmasıdır.

İpka Hakkı Nedir?

Bir binayı ya da inşaatı olduğu gibi bırakma hakkına ipka ya da yerinde tutma hakkı ismi verilir. İnşaat hakkı türlerinden biri olan ipka hakkı, üst hakkı olarak da ifade edilir. Üst hakkı, kişiye başka bir kişinin arazisine inşaat yapmak ya da yapılmış olan inşaatı yerinde tutma hakkını vermektedir. Bu hak, irtifak haklarından biri olup arsa üstüne inşaat yapma, arsa altına inşaat yapma ve binayı olduğu gibi bırakma hakkı olarak üç kısma ayrılır.

Yani ipka hakkı sahibi bu hakkı elde ettikten sonra bu hakkı istediği kişiye devredebilir ve hak sahibinin ölmesi halinde hak mirasçılara geçer. Üst hakkının devredilebilir olması ve mirasçılara kalması özelliklerinden dolayı üst hakkı tesis edilebilecek maksimum süre belirlenmiştir. Üst hakkı en fazla 100 sene olarak tanınabilmektedir. Ancak taraflar 75 yıl hak kullanıldıktan sonra şekil şartlarına uygun bir şekilde bu süreyi 100 sene daha uzatabilirler. Üst hakkı her ne kadar mirasçılara intikal eden bir hak olsa da taraflar anlaşarak bu hakkın mirasçılara geçmemesini kararlaştırabilmektedir. Böyle bir durumda hak sahibi ölünce üst hakkı da son bulmuş olur.

 

birevim
Paylaş

13 Comments

 1. Muhammet Güneş Reply

  Bir tapunun bir kısmının hissedilmesi arsa üzerinde mi oluyor yoksa ev tapularında da ipka yapılabiliyor mu?

  1. admin Reply

   Merhaba Ceren Hanım,
   İpka tapunun bir kısım hissesinin başkasına devredilmesi anlamına gelir. Yani ipkalı tapu malın bir kısmın başkasına satılmış olduğu anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 3 =