İnşaat Halinde Ev Almak Ne Kadar Avantajlı?

birevim senetle ev

İnşaat halinde ev almanın avantajlı olması için, inşaatın ne kadara malolacağını hesaplamanız gerekir. İnşaat halinde ev almak, normal ev almaktan daha zordur. Kaça biteceğini bilemezseniz, sizin için büyük zarar anlamına gelir

İnşaat Şirketlerinden Ev Almak

İnşaat şirketlerinden ev alırken, şirketler kredi çekmeye yönlendirebilirler. Bunun nedeni, peşin paradır. Bu nedenle, inşaattan ev almak demek, kredili ev almak anlamına gelmeye başlamıştır. Ancak bazı şirketler, krediden çok karşılıklı güvene dayalı senetli ev satışı da yapmaktadırlar. İnşaattan ev alırken, inşaat şirketlerinin güvenilir olması gerekir. İmarlı arsa üzerine kat karşılığı işlerinde, parayı önden verip, ev bitiminde teslim işlerinde, inşaat şirketinin güvenilir olması gerekir. Aynı şekilde alıcı ve satıcının teminat vermesi ve güvenilir olması gerekir.

İnşaat Şirketlerinden Kredili Ev Almanın Avantajı Var Mı?

İnşaat şirketlerinden kredili ev almanın, diğer evleri kredi ile alınması arasında hiç bir fark yoktur. İnşaat evlerini banka kredisi ile almak bir dünya faize girmek anlamına gelmektedir. Bankalardan alınan faizli kredi, belki uzun bir zamana bölünür ancak, faiz oranlarının artışı ve ödenen faizin fazla olması, hiç kimse tarafından olağan karşılanmamaktadır.

Faizsiz Sistemle İnşaat Şirketinden Ev Alınabilir Mi?

Faizsiz sistem ile inşaattan ev almak için, bu işi meslek edinmiş firmalarla görüşmek gerekir. Sıfır ve ikinci el daireleri de, bu kurumlar sizin yerinize alıyorlar ve kar payı dışında bir fark almıyorlar. Diğer bir firma ise sadece hizmet bedeli alıyor. Bu da cüz’i bir miktar. Günümüz şartlarında, faizsiz ev almak hayal değil artık. Diğer bir soru ise ipotekli ev almak ne kadar doğru? İpotekli demek, borcunuzu öderken ödeyemediğiniz anda, evin karşı tarafa geçmesi demektir. Ödediğiniz kısmı da alamıyorsunuz. Bu da diğer bir sorun. Buna karşılık, faizsiz sistemle çalışan kurumlar, büyük kolaylık sağlıyor. Vatandaşları mağdur etmiyor. Ödemede zorlandığınız zaman kolaylık yapılıyor. Ödeme yapamadığınız zaman, uygun şartlar öngörülüyor. Bu şartlarla, ev alan kişinin ev sahibi olması için çaba gösteriliyor. Faizli kredi ile kimse ev almak istemez. En iyi çözüm, evin asıl fiyatını ödemek şeklinde olacaktır.

birevim
Paylaş

5 Comments

  1. Ahmet Doğan Reply

    İnşaattan ev almak maddi açıdan mantıklı olabilir ancak son zamanlarda çok fazla dolandırılma olayları izliyoruz insan bir tereddüt ediyor

  2. Mahmut Ünal Reply

    İnşattan ev almak müteahhittin para ihtiyacına göre daha mantıklı olabilir, ancak risklide olabilir dikkat etmek gerek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − 3 =