Gayrimenkul Sertifikası Nedir, Nasıl Alınır?

birevim senetle ev

Günümüzde ev alımı ya da gayrimenkul yatırımı yapımı düşünen kişiler için farklı opsiyonlar hazırlanmaktadır. Gayrimenkul sertifikası da fark yaratan yenilikçi sistemlerden biridir. Sistemin geliştirilmesinde; Maliye Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sermaye Piyasası Kurulu, Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği, İller Bankası ve Toplu Konut İdaresi eş zamanlı çalışmalarda bulunmuştur. Gayrimenkul sertifikası nedir hakkında edilen meraklar ise gelen açıklamalarla giderilmektedir. Ev sahibi olmak ya da bu alana yatırım yapmak isteyenler için geliştirilmiş bir sertifika olarak tanımlanan gayrimenkul sertifikası, projelerin belli oranlarda satın alınabilmesini sağlamaktadır. Böylece yeterli birikime erişim sağlayamayan kimseler, paraları miktarınca projelere dâhil olabileceklerdir.

Gayrimenkul Sertifikasıyla Ev Alımı

Gayrimenkul sertifikasıyla ev satın almak son zamanların avantajlı olarak görülen sistemleri arasında bulunmaktadır. Kişiler normal şartlar altında ödemelerini daire bazında yapmaktadır. Bu da, ödenecek olan rakamların birikmemiş kısmının kredi ile teminine yol açmaktadır. Ancak gayrimenkul sertifikası sayesinde elde olunan para ile projelere metrekare üzerinden yatırım yapılabilmektedir. Sonrasında ise yatırımın karşılığına denk gelen bir paya ya da daireye sahip olmak mümkündür. Üstelik yatırımlar tek kerelik değildir. Proje devam ettiği süre boyunca yatırımlar tekrar edilebilmektedir. Böylelikle tekrarlanan yatırımlar üzerinden faiz ödemek zorunda kalmadan, sertifikalarla bir ev satın alınması mümkündür. Sertifikaların temini ise bankalardan da aracı olarak gösterilen kuruluşlardan da yapılabilmektedir.

Gayrimenkul Sertifikası Zarar Ettirir Mi?

Yatırım aracı olarak kullanılan yöntemlerin tümünde zarar etmek ihtimali de bulunmaktadır. Bundan ötürü bireylerin gayrimenkul sertifikası avantajlarının yanı sıra zarar ihtimallerini de göz önünde bulundurmaları istenmektedir. Öncelikle sistemden zarar edilebilmesi için emlak piyasasında büyük dalgalanmalar olması gerekmektedir. Ayrıca gayrimenkul sertifikalarının gerektiği gibi kullanılmaması halinde de zarar ihtimali ortaya çıkmaktadır. Bu neden yüzünden sertifika sahipleri bilinçsiz bir şekilde hareket etmekten kaçınmalıdır. Her adımda bir uzmana danışmak ya da sektör araştırmaları neticesinde bilgi edinimi sağlamak zarar ihtimallerini büyük oranda düşürmektedir. Üstelik sertifika sayesinde bankaların faizlerine bulaşmak zorunda kalmadan bir ev sahibi olabilmek ihtimali de vardır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

six + thirteen =