Gabari Ölçüsü Nedir?

birevim senetle ev

Bu ölçü, kamu kurumları tarafından belirlenmektedir. Emlak ve inşaat sektöründe bu terimi sıklıkla duymanız mümkündür. İnşa edilen yapıların, yüksekliği gabari ölçüye göre belirlenmektedir. Bu ölçü sayesinde binalar, yasalara uygun şekilde inşa edilmektedir. Gabari ölçüsü nedir ve gabari nedir gibi soruların cevaplarını bu makalemizin içinde bulabilirsiniz.

Gabari ölçüsü, kamu kurumu tarafından belirlenen ölçek ile hesaplanmaktadır. Gabari ölçüsüyle birlikte yapılacak olanın yapının, kat sayısı ve maksimum sınır öğrenilmektedir. Gabari ölçülerini genellikle belediyeler belirlemektedir ve inşaat sırasında ilgili firmalara bu ölçüleri iletmektedir. Her firma gabari ölçüsüne uymak zorundadır. Belediye tarafından belirlenen bu ölçülere uymayan firmaların, inşa ettikleri yapı yıkılmaktadır.

Gabari Nedir?

Gabari, emsal kelimesi ile ilişkilidir. Gabari kelimesi açıklanırken, emsal de bilinmelidir. Arsa gabari ve arsa emsal inşaat alanındaki sınırları ifade etmektedir. Gabari bir ölçü sistemidir. İnşaat öğelerinin düzenini temsil etmektedir. Nesnelerin gerçek ölçüleri belirtmek amacıyla, yapısal bir terim olan gabari kullanılır.

Bu ölçümler kullanılacağı alana göre farklılık göstermektedir. Ölçü boyutları ilgili kurum tarafından düzenlenmektedir fakat genellikle belediyeler tarafından belirlenmektedir. Gabari, genişlik ve uzunluk olarak ikiye ayrılmaktadır. Gerekli düzenlemeler, bunlar üzerinden yapılmaktadır.

Gabari ve Emsal Nasıl Hesaplanır?

Gabari ve emsal kelimelerinin birbiriyle bağlantılı olduklarını anlatmıştık. Gabari hesaplamasında en önemli unsur, kat adetidir. Bazı durumlarda imar planı içinde kat adeti belirtilmemektedir. Kat adeti belirtmek yerine, eş değer olan bina yüksekliği belirtilmektedir. Her bina için geçerli olmak üzere, 0.50 metre çatı için yükseklik ayrılmaktadır. Hesaplamak içinse, genel yükseklikten bu birimin çıkarılması gerekmektedir. Örnek verecek olursak; imar planında 15.50 metre yükseklik yazıyorsa, 15,5 – 0.50 = 15 metre şeklinde hesaplanmaktadır. Daha sonra ise, yükseklik ile kat adeti bölünmelidir. Bu şekilde gabari ölçüsü hesaplaması tamamlanmaktadır.

Emlak değerinin hesaplması için emsal değeri ve arsa ölçüsü çarpılmalıdır. Bu işlemden çıkan sonuç, toplam inşaat kat değerini göstermektedir. İmar planı içinde kat adeti 4 adet belirlenmiş ise, 1600 m2 emsal değeri olan bir yapı için 400 m2 alan oluşturulması gerektiği ifade edilir.

birevim
Paylaş

5 Comments

  1. Beste Sarı Reply

    Gabari ölçüsünü oda arkadaşım ders çalışırken öğrenmiştim, acayip zor terimlerle boğuşuyorlar bu meslekte 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen − one =