Faizsiz Sistemlerin Amacı Nedir?

birevim senetle ev

Faiz, dünya çapında tasarrufların alınması açısından özellikle bankalar tarafından uygulanan sistemlerin başında gelmektedir. Bu bağlamda bireylerin herhangi bir araç ya da taşınmaz alabilmek için belli bir birikime sahip olmaları gerekmektedir. Faizli sistemler arasında bulunan banka kredileri, müşterileri için gerekli olan nakit ihtiyacını karşılamaktadır. Böylelikle alıcılar gerek peşinatlarını gerek ödeyecek oldukları miktarın tamamını anında elde edebilmektedir. Ancak işlemlerin geri ödeme süresinde miktarlarda büyük bir artış yaşanmaktadır. Faizden kaynaklanan bu artış ise çekilen paraların iki katına yakın ya da daha fazla geri ödemeyi mecbur hale getirmektedir. Piyasadaki faizsiz sistemler bu durumu ortadan kaldırmaya çalışmaktadır.

Faizsiz Sitemlerin Faydaları

Faizsiz sistemlerin amacı ve faydaları bireylerin sırtlarına binen faiz yükünden onları kurtarmak temeline dayanmaktadır. Böylece konut ya da farklı bir mülk sayın almak isteyen kişiler daha rahat bir şekilde hareket edebilmektedir. Üstelik bankalar, kendilerine başvuruda bulunan herkes için yeterli olan kredi miktarının teminini gerçekleştirmemektedir. Bu da özellikle orta halli bireylerin gayrimenkul alımlarında belli sıkıntıların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Oysaki faizsiz sistemlerde her bütçe grubuna uygun bir aracı yer almaktadır. Böylelikle herkesin istediği ya da hayalini kurduğu mülklerin edinimi garantilenmiş olmaktadır.

Amacı herkesin konut ve araç sahibi olmasına yardımcı olmak isteyen faizsiz sistemlerin faydası da bir hayli fazladır. Öncelikle sistem sayesinde oluşturulan gruplarda her ay bir kişi konut sahibi yapılmaktadır. Bu da konut alımları neticesinde bütçede açık oluşturan kira gelirlerinden kurulmak anlamını taşımaktadır. İlk aylardan ev sahibi olan kişiler, kendi evlerine geçerek, grupta bulunan diğer bireylerin de ev sahibi olabilmeleri için ödemeler tamamlanana kadar devam ettirmektedir. Bu da büyük birikimler yapılmasını beklemeksizin bir konut ya da araç satın alımını sağlamaktadır.

Faizsiz Sistemlere Örnekler

Faizsiz tasarruf sistemlerine en iyi örneklerin başında Birevim gelmektedir. Sistemi sayesinde katılımcı olmak isteye kişiler kendi ödeme durumlarına göre değişim gösteren bir gruba dâhil edilmektedir. Sistemler bulunan gruplar 365 kişiye kadar çıkabilmektedir. Bu da bireylerin aylık çekilişler neticesinde istedikleri evleri satın almalarını mümkün hale getirmektedir.

Faizsiz sistemlerden olan Birevim katılımları için online aracılardan yardım almak mümkündür. Var olan formu doldurmak bu alanda atılması istenen ilk adımı oluşturmaktadır. Formu doldurup onaylayan kullanıcılar yapılan incelemeler neticesinde Birevim yetkilileri tarafından aranmaktadır. Gerçekleştirilen ön görüşme neticesinde karşılıklı bilgi alışverişinde bulunarak sistem kayıtlarının gerçekleşmesi sağlanmaktadır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × five =