Faizsiz Konut Edinme Sistemi Yasallaşıyor

birevim senetle ev

İslami finans, dünya ekonomisinde krize alternatif olarak görülen her türlü finansal faaliyet ve işlemi İslami kurallara göre uygulayan bir sistemdir. İslami finansın en önemli farkı, helal olmayan olarak kabul edilen faizi tüm işlemlerden elde etmektir. Dolayısıyla bu bağlamda İslam dinine uygun olarak iş ahlakının korunması ilkelerini içeren bir sistemden bahsediyoruz.

Bu sistemde paranın tek başına değeri yoktur, sadece bir değişim aracıdır. Dolayısıyla geleneksel finansman sisteminde alacaklı-borçlu arasındaki ilişki İslami finans için geçerli değildir, bankacı-müşteri ilişkisi vardır. Bu ortaklık ile ilgili olarak finansmana konu yatırımın kar ve zararları paylaşılır.

Faiz yasağı ile birlikte sözleşmenin konusu, fiyatı, teslim süresi gibi unsurları İslami kurallara göre net olmalıdır. Ayrıca bu sistemde herhangi bir risk olmaksızın kâr amaçlı ortak olunması da yasaktır. Helal olmayan gıda veya alkollü içecek, tütün ve tütün ürünleri, silah vb. Ticaret yapan firmalar, İslami finans çerçevesinde İslami kurallar oluşturamazlar.

Ülkemizde 30 yıla yakın süredir hizmet veren Faizsiz konut edindirme şirketlerine yönetmelik geliyor.  Özellikle son 1 yılda 35’e çıkan faizsiz finansman şirketleri ile ilgili talepleri Hazine ve Maliye Bakanlığı dikkate alarak, BDDK bünyesinde konu ile ilgili bir çalışma başlattı. BDDK tarafından yürütülen çalışmanın yılsonuna kadar tamamlanması bekleniyor.  Her geçen gün büyüyen faizsiz konut edindirme şirketlerini ve katılımcılarını koruyan bir sistem olacak gibi görünüyor.

Konu ile ilgili açıklama yıllardır sektörde ismini duyurmuş olan Fuzulev yönetim kurulu başkanı Eyüp Akbal’dan geldi.  Akbal, faizsiz bankacılık gibi büyümesini sürdüren faizsiz ev ve faizsiz otomobil sağlayan şirketlere yönetmelik geleceğini söyledi.

Akbal, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın BDDK yani Bankalar Birliği bünyesinde konu ile ilgili bir çalışma başlattığını söyledi. Hükümet bu konunun üzerinde titizlikle durmaya karar verdi. . Yasal mevzuatın 2020 yılının sonuna kadar hazır olacağını düşünülüyor.  Hükümetin yasal düzenlemesiyle hem sistem hem de katılımcılar güvence altına alınacağı aşikâr dedi.

Faizsiz Konut Satışları Toplamın %15’ini Kapsıyor

Konut ve otomobil alımına yönelik olarak tasarrufa dayalı faizsiz finansman sistemini tercih eden kişiler genellikle dinlerini yaşayan insanlar ve faizsiz işlem yaptırmak isteyen daha karlı bir alışveriş yapmak isteyen kişilerdir. Akbal, yılsonuna kadar yapılacak yönetmelik sayesinde sistemin yasal güvence altına alınacağından bahsetti. Sistem hızla öyle büyüdü ki şuan satışların payının %15’ini kapsıyor.  Elbette 35’e yaklaşan faizsiz finansman şirketleri ve sektördeki hızlı büyüme yasal düzenlemeleri zorunlu hale getirdi.

Sistemde Kaç Katılımcı Var?

Sistemde şuan 250 bin katılımcı olduğu öngörülüyor. Akbal, yasal düzenlemeler ile ilgili Ankara kanadında görüşmeleri FuzulEv’in yürüttüğünü sözlerine ekledi.  Geldikleri nokta itibarı ile hızla büyüyen sektörde 4-5 yıldır büyümenin hız kazandığını artık hükümetinde dikkatini çekecek boyutta olduğunu sözlerine ekledi.  Regülâsyon olduğunda bankacılık lisansı için gerekli olan ciddi sermaye şartı ile düzenlemeler başlayacak gibi görünüyor.

birevim
Paylaş

5 Comments

 1. Mahmut Aktaş Reply

  Faizsiz konut sahibi yapan firmaların sayısı arttığı için artık devlet duruma el attı diyebiliriz

 2. Ahmet Çelik Reply

  Bu haber gerçekten çok iyi oldu çünkü bende bu sistemleri merak ediyorum ama yasal olmadığından çekiniyordum

 3. İsmail Kılıç Reply

  Bu tarz sistemlerin yasallaşması gerçekten çok iyi olacak, bu tarz sistemlerden çok ev alan var çünkü

 4. Nil Aslan Reply

  Bu sistemlerin yasallaşması gerçekten çok güzel bir şey, biz vatandaşlar için çok büyük fırsat oluşturacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × five =