Faizsiz konut edindirme kampanyaları ile ilgili Bakan Elvan konuştu!

birevim senetle ev

Ev almayı düşünüyorsanız ve faizsiz konut alma sistemleri ilginizi çekiyorsa bu yazıyı okumaya devam edin.  Ev alımını faizsiz sağlayabileceğiniz firmalar ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Sn. Lütfü Elvan açıklamalarda bulundu;

Katılımcı sayısının 250 bini aştığı sistem 30 yılı aşkın süredir devam ediyor. Ancak son yıllarda kontrolsüz şekilde artan faizsiz finansman şirketleri ile ilgili tüketici ve eski şirketler tarafından duyulan endişe sebebi ile devlet güvencesi ve yasal düzenlemeler yapılmaya başlandı. .

250 bini aşan katılımcı sayısı düşünüldüğünde faizsiz konut sistemleri yasal düzenlemeler ile güvence altına alınacak; Sektörü disipline etmek üzere çalışmaların yapılacağını bildiren Sn. Elvan yeni dönemde devlet güvencesi altında vatandaşın haklarının korunduğu bir sistemin müjdesini verdi.

Vatandaşlarımız Faizsiz Alışverişi Benimsiyor

Faizsiz v edinme kampanyaları çok sayıda kişi tarafından takip ediliyor. Özellikle kira yükü altında ezilen vatandaş peşinatsız konut kedisi avantajlarından faydalanmak istiyor.  Ancak bu sistem güvenilir mi? Konu ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Sn. Lütfü Elvan vatandaşın kalbine su serpen açıklamalar yaptı. Vatandaş ve 30 yılı aşkın süredir sistemi yürüten şirketler tarafından gelen talepler dikkate alınarak faizsiz konut sistemi devlet güvencesi altına giriyor.

Faiz hepimiz için sıradan bir şey gibi görünse de dinen caiz olmadığından birçok kişi tarafından tercih edilmiyor.  Ek maliyet yüklenmek yerine faizsiz konut kredisi seçeneklerine göz atabilirsiniz.  Şuan 250 bin katılımcı ile hizmet veren sistemde konut satışlarından alınan pay %15 yasal güvence ile bu payın ikiye katlanacağı ön görülüyor.

30 yıl önce faizsiz finansman şirketleri 3-4 iken günümüzde 40 adet faizsiz finansman şirketi bulunuyor. Katılımcı sayısının 250 bini bulduğu düşünülüyor.

Faizsiz Finansman Şirketleri ve Hukuk

Hakların korunması açısından ekonomi ve hukuk sisteminin birlikte yürümesi gerektiğinin altını çizen Sn. Elvan özellikle ortak akıldan bahsederek; ortak akılı ile hareket ederek düzenlemelerin yapılacağını bildirdi.

Faizsiz Finansman ile Konut Edindirme Sistemi Nedir?

Şuana kadar çok dürüst şekilde işleyen faizsiz konut ve faizsiz ev sistemlerinin maalesef yasal bir altyapısı yoktu ve 30 yılı aşkın süredir hizmet veren firmalar kontrolsüz artan şirketler sebebi ile bu konu ile ilgili basın açıklamaları yapmışlardır.

Özellikle FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Akbal’ın açıklamaları büyük yankı bulmuştu.  Sn. Akbal, gelişmeleri takip ederek Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın BDDK bünyesinde başlattığı çalışmalardan bahsetmişti. Hükümet desteği ve yasal düzenlemeleri ile vatandaşın ve şirketlerin güvence altına alınacağını duyurmuştu.

Konut ve otomobil alımına yönelik tasarrufa dayalı faizsiz finansman sistemleri, peşinatsız küçük taksitler ile ev sahibi olmanıza olanak sağlar.  Özellikle ek faiz ödemesi yapmadan kısa ve güvenli yoldan konut sahibi olabilirsiniz.

Sn Akbal sektörü yakından takip eden ve birebir içinde olan bir kişi olarak; sistemin ülkemizde ki, toplam konut satışlarından aldığı payın yüzde 15’e yaklaştığını ve yılsonuna kadar yapılacak yönetmelik sayesinde sistemin yasal güvenceye kavuşmasının da olumlu etkisiyle bu payın ikiye katlanacağını öngördüğünün altını çizmişti. Devlet güvencesi ile birlikte pandemi dahi sektör üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olamamıştır.  Aksine kendini güvence altına almak isteyen kişilerce faizsiz ev sahibi olma alternatifi yoğun şekilde değerlendirilmektedir.

Hazine ve Maliye Bakanının Merkez Bankası Hakkında Son Açıklaması

Çalışma arkadaşlarına sonuna kadar güvendiğini belirten Sn. Elvan BDDK, SPK başkanlarına da talimat vererek kanun ne emrediyorsa onun yapılması konusunda uyardı. Kanun da açık olduğu şekilde Merkez Bankası bağımsızdır, açıklamasını yaptı.

Gelir vergisi ve kurumlar vergisinin tek kanunda toplanması konusunda çalışmaların geçmişte yapıldığını önemlidir.  Bu konuda çalışmayı yaptıktan sonra bilgilendirme yapılacağını hatırlattı. İstisna oranların kurum bazında belirlenmesini istediklerini altını çizdi.

birevim
Paylaş

6 Comments

  1. Selma Yüksel Reply

    Faizsiz konut sahibi olma sistemlerinde devletin bu tarz firmaları desteklemesi gerçekten çok güzel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × five =