6 July, 2020

Faizsiz Finans Kurumları Hangileridir?

İslami usullere göre kredi çekmek isteyenler, bu finans kurumlarını tercih etmektedir. İslami usullere göre en temel şart, faizin olmamasıdır. Bu kurumlar ise, faizsiz kredi vermektedir. Faizsiz finans kurumları hangileridir ve faizsiz kredi veren bankalar hangileridir bunları bu yazımızın içinde göreceksiniz. Kredi kullananların sayısının artması ve yüksek faiz oranları insanları faizsiz finans kurumlarına itmektedir.

Faizli ve Faizsiz Kredi Arasındaki Farklar

Faizli kredi, bankaların verdikleri krediye karşılık zaman geçtikçe kar elde etmesi için uygulanmaktadır. Ana paraya ek olarak, faiz işlemi uygulanmaktadır.

Faizsiz kredi ise, kendi içinde iki farklı çeşide ayrılmaktadır. Bunlardan ilki; faiz oranı olmadan finansman verilmesi ve sadece dosya ve kredi masrafları için ücret talep edilmesidir. Bu imkanı sağlayan bankalar sadece dosya masrafları için ücret almaktadırlar.
İkincisi ise, bankalar verdikleri finansman desteği yani kredi için faiz istemezler fakat bunun yerine kar payı isterler. Faiz ile kar payı aynı anlama gelmektedir. Bu şekil kredilerde, bankalar kredi karşılığında faiz değil kar payı alırlar.

Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Faizsiz kredi veren bankalar, katılım bankacılığı adı altında faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu bankalar hiçbir şekilde faiz ile ilgili işlem yapmazlar. Bu finans kurumları, aynı zamanda helal kredi veren bankalar olarakta geçmektedir. Faizsiz kredi başvuruları her bankada olduğu gibi katılım bankalarında da telefon, internet şubesi ve bankaya giderek yapılmaktadır.

Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası gibi bankalar kar payı adı altında faizsiz kredi vermektedir.

Bu bankaların aslında geri aldıkları paralar hemen hemen aynıdır. Faizli şekilde kredi veren bir bankadan 200.000 TL kredi aldınız ve 120 ay vade yaptırdınız. Aylık ödeyeceğiniz miktar 1.666 şeklindedir. Katılım bankası yani helal kredi veren bankadan 200.000 TL kredi aldınız ve 120 ay vade yaptırdınız, aylık ödeyeceğiniz miktar 1.650 veya 1.670 şeklinde olacaktır. Bankalar, sizlere aynı şartları sunmaktadır. Sadece bir banka bu işlemi kar payı adı altında yaptığı için faizsiz kredi veren banka olarak geçmektedir.

Paylaş