Faiz Nedir? İslam’da Faiz Yasağı Nasıldır?

birevim senetle ev

Faiz günümüzde hemen her yerde kendini gösteren sistemlerin başında gelmektedir. pek çok kimse için standart bir prosedür olarak görülmeye başlayan faizin İslam’da yeri oldukça başkadır. Bu neden yüzünden kelime anlamının yanı sıra İslam açısından faizin yerinin de bilinmesi gerekmektedir.

Bireyler için öncelikle “Faiz nedir?” sorununun yanıtlanması gerekmektedir. Farklı şekilde tanımlanabilen faiz aslında temelde fazlalık olarak bilinmektedir. Arapça ’da “riba” olarak bilinen faizin günümüzdeki anlamı detaylandırılmıştır. Faiz açıklamalarında; bankaların bireylere ya da kurumlara belli oranlarda para temin ettikleri bilinmektedir. İşletilmek için temini yapılan bu miktarların verilmesi karşılığında bankalar bir kar oranı istemektedir. İstenen kar oranı ya da ödenmesi gerekli olan fazla para ise faiz olarak tanım almaktadır.

İslam ve Faiz

İslam dininde insanların birbirleri ile kurdukları ilişkilerde samimiyet esas alınmaktadır. Bundan ötürü maddi alışverişlerde karşılıklı tarafların mağduriyet yaşamamaları için belli önlemlerin alınması gerekmektedir. İslam ve faiz de bireylerin farklı ve haksız uygulamalara başvurmamaları için detaylı bir şekilde açıklanmış olan konu başlıkları arasında yerini almış durumdadır. Faiz de özellikle borçluların büyük sıkıntılar içinde yer almasına neden olduğu için yasaklanmıştır. Özellikle peygamberimiz zamanında borçlarını ödeyemeyen kimseler köle olarak satılmaya başlanmıştır. Köleliğe de kesin bir dille yasaklar getiren İslam, ortaya bu gibi istenmeyen sonuçlar getirdiği için faizi de yasaklamıştır.

İslam ‘da Faiz Yasağı

Faiz yasağı bir anda Kur’an ayetlerinde belirmemiştir. İnsanların o zaman dilimi içerisinde gerçekleştirmiş oldukları eylemlere göre yasak da şekillenmiştir. Bu ayetlerin incelenmesi ile kısa sürede anlamak mümkün olmaktadır. İlk gelen ayetlerde faizin geçmiş kavimler için de yasaklı olduğunun bilgilendirilmesi yapılmıştır. Ancak insanların faize devam etmeleri bu alanda yeni ayetlerin gelmesine neden olmuştur. Faizle alakalı olan son bilgilendirmeler Bakara Suresi içerisinde yer almaktadır. Sure içindeki ayetlerde Müslümanlar için faizin kesinlikle haram kılındığı net bir şekilde ifade edilmiştir. Peki, günümüz şartlarında bu yasağa nasıl uyulmalıdır?

Günümüzde insanların geleceklerini garanti altına alabilmeleri için taşınmaz yatırımı yapmaları sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak taşınmaz alımlarında birikimler yeterli gelmediği içim faiz ödemeleri bulunan banka kredilerine yönelmek zorunda kalınmaktadır. Hem taşınmaz almak hem de İslam’a göre hareket etmek ise yeni yöntemler ile sağlanmaktadır. Siz de tasarrufa dayalı faizsiz sistemler ile faiz ödemeden taşınmaz alabilirsiniz. Bilgilendirme için Birevim adresindeki iletişim olanaklarını kullanmanız yeterli olacaktır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 + seventeen =