Evimin Değeri Ne Kadar Eder?

birevim senetle ev

Evimizi satmayı düşündüğümüz zaman evimin değeri ne kadar eder sorusu hepimizin aklına gelmiştir. Ancak tam olarak piyasada neye göre fiyat hesaplaması yapıldığını bilemediğimiz için evin tam olarak ne kadar ettiği cevabını bulamışızdır. Evimin değeri ne kadar sorusu için en iyi hesaplama yöntemi olarak evin kira geliri üzerinden hesaplama yapılması yöntemi bulunmaktadır. Bu hesaplama yönteminde brüt kira çarpanı yöntemi kullanılarak değer bulunmaktadır.

Brüt kira çarpanı yönteminin kullanımına baktığımız zaman gelir yöntemlerinden biri olarak kullanımı yapılan bu yöntem genel olarak konut ve büro gibi dönemsel olarak kira geliri sağlayabilen taşınmazların değerlemesi için kullanılmaktadır. Kira dışında farklı şekilde gelir sağlamakta olan sanayi ve ticaret kullanımı için uygun bir yöntem olarak bulunmamaktadır.  Yöntemin yapılış şekline bakacak olursak yakın dönem içerisinde satışı gerçekleşmiş olan ya da satış aşamasında bulunan benzer niteliklere sahip olan ve yeter sayıda bulunan konutun satış değerleri belirlenir. Bunun yanında dönemsel olarak bulunan brüt kira gelirleri üzerinden belirlenmiş olan brüt kira çarpanlarının ortalaması alınarak, değerlemeye konu olan konutun dönem içindeki brüt kira geliriyle çapılması sağlanır ve değerleme konusu hesaplanmasında konutun değeri net olarak belirlenmektedir.

Evin Tam Değerini Hesaplama

Brüt kira geliri ile evimin değeri ne kadar bulmak istiyorum diyenler için taşınmazın gerçek değeri eşittir, brüt kira çarpanı olan değer çarpı brüt kira geliri olarak ifade edilebilir. Sonuç itibari ile brüt kira gelir çarpanı yüksek olan konutların değeri yüksek düşük olan konutların değeri daha düşük olacaktır.

Tam Değer Hesaplanmasının Faydaları

Ev satışı yapılmak istenildiği zaman net değer bulunmadığı zaman 2 farklı duruma göre 2 farklı sonuç karşımıza çıkmaktadır. İlk olarak tam değeri bilinmeyip yüksek değer verildiği zaman ev için alıcı bulmak neredeyse günümüz ekonomik koşullarında imkansız hale gelmektedir. Diğer ortaya çıkan durumda ederinden daha az bir fiyat belirle olarak bulunmaktadır. Böyle bir durum olduğu zamanda birçok kişi evimin ederinden daha az fiyata verdim ve zarar uğradım gibi bir durum ile karşı karşıya kalmaktadır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 + twenty =