Ev Satın Almak Mantıklı mı?

birevim senetle ev

Ev almak insanların barınma ihtiyaçlarını gidermek için tercih ettikleri bir yoldur. Ömür boyunca kira vererek hareket etmek yerine, kendi evinizde yaşamak her zaman daha fazla mutluluk verir. Çünkü her ay düzenli olarak kira ödemek, ömrünüz boyunca hiçbir şey sahibi olmamanız anlamına geliyor.

Ev alman mantıklıdır. Ancak bunu doğru zamanda yapmak daha büyük bir önem taşımaktadır. Özellikle kredi çekerek ev almak istiyorsanız bunun için konut kredisi faizlerinin düşük olduğu bir zamanda yapmak doğru olacaktır. Peşin alınacaksa hiçbir zaman fark etmeden ev alınabilir.

Kirada Oturmak mı, Ev Almak mı?

Günümüzde hem sıfır ev fiyatları hem de kira fiyatları çok yüksektir. Anadolu’da olsun büyük şehirlerde olsun kira bedelleri 1-1500 TL arasında değişmektedir. Asgari ücret baz alındığında bu alınan maaşın 3’de 1’ine karşılık gelmektedir. Sizlerde bunu ödemek yerine üzerine biraz daha ekleme yaparak konut kredisi ile ev almayı tercih edebilirsiniz.

Kira fiyatlarında ki ciddi yükseliş sebebiyle ev almak her zaman mantıklı bir seçenek olarak görülüyor. Özellikle sıfır konutlarda kiralar çok yüksek seviyelere çıkıyor. 2000 TL’ye yaklaşan ortalama bir evin kirası yerine uzun vadeli konut kredisi çekerek ev almak ve taksit ödemek 10 yıl sonunda sizin ev sahibi olabilmeniz anlamına geliyor.

Konut Kredisi ile Ev Alınır mı?

Ülkemizde ev almak için farklı yöntemler vardır. Bunların arasında en çok öne çıkansa konut kredisi tercih ederek ev almaktır. Ancak 2021 yılında bunu tercih etmek çok mantıklı görülmektedir. Çünkü konut kredi faiz oranları çok yüksek bir seviyeye çıkmaktadır. Sizlerde bu seviyede yer almak ve ev sahibi olmak istiyorsanız kendinizi çok büyük bir borç yükünün altına sokmuş oluyorsunuz.

Bu yükün altına girmek, hayatınızın belirli bir dönemini zorlanarak geçirmeniz anlamına geliyor. O nedenle konut kredisi ile ev almak için ilk olarak konut kredi faiz oranlarına bakmanız daha doğru olacaktır. Mantıklı olan seçenek her zaman düşük faiz oranı ile ev almak için krediye başvurmak olacaktır. Bunu yapmak istiyorsanız faiz oranlarını sürekli olarak takip etmeniz doğru olacaktır.

Ev Alma Yöntemleri

Ev almak isteyenler için birçok yöntem var. İlk akla gelen birikim yapmak olacaktır. Ancak günümüzde bunu yaparak ev almak neredeyse imkansız olarak görülmektedir. Bir diğer yöntemde konut kredi faizlerini tercih etmek oluyor. Bunu yapmak isteyenler için ilk adım çok basittir. Bir bankaya gitmek ve başvuruda bulunmak olacaktır.

Bunu yaparken faiz oranlarına bakmak ve ödeme gücünüze göre tercih etmek olacaktır. Bunun dışında isteyenler etraflarından emanet para isteyerek de ev alabilirler. Bu seçeneklerden hangisi sizin için mantıklı gibi görünüyorsa tercihinizi ona göre yapmak her zaman doğru bir yöntem olacaktır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 3 =