Ev Satın Alma Seçenekleri Nelerdir?

birevim senetle ev

Ev sahibi olmaya karar verenler ve artık kendi evinde yaşamlarını sürdürmek isteyenler için sektörde alıcılara yönelik birçok seçenek bulunmaktadır. Herkesin ev sahibi olması için çeşitli yöntemler sunan şirketler, her isteğe göre farklı hizmetler sunmaktadır. Her gelir grubuna uygun, farklı seçenekler mevcuttur.

Topraktan Ev Satın Alabilirsiniz

İnşaatı bile henüz başlamamış bir ev satın almanız mümkün. Daha çok uzun soluklu bir gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlerin tercih ettiği bu yöntem, evi daha uygun fiyata satın almanızı da sağlayabilir. Topraktan ev satın almak hem avantajlı hem de dikkat edilmesi gereken hususlar barındıran bir yöntemdir. Öncelikle alacağınız ev bir apartman dairesi olsa dahi temeli atılırken görmenizde fayda var.

Bu imkânı da birçok firma sağlamaktadır. Karşılaşabileceğiniz tüm sorunlara ilişkin detaylı bir sözleşme hazırlatmalı, detayları müteahhit ile ayrıntılı olarak görüşmelisiniz. Bu yöntemin en büyük avantajı, firma ile konuşarak evin dizaynını kendi isteğiniz doğrultusunda yaptırma imkânına sahipsiniz. Dezavantajı ise eğer yatırım değil de oturmak için istiyorsanız, inşaat bitimine kadar uzun bir süre beklemeniz gerekecektir.

İnşaat Halindeki Bir Evi Satın Alabilirsiniz

İnşaat halindeki bir mülkü satın alarak, daha ucuz bir yol ile ev sahibi olmanız mümkün. Topraktan alabileceğiniz evden daha kısa sürede teslim edilecektir. İnşaattan ev almak isteyenler için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, dairenin iskânının ne zaman alınacağıdır. Bu konuda müteahhit ile görüşecek, evi teslim alacağınız zamanı belirten bir sözleşme imzalamasınız.

İpotekli Evi de Satın Almanız Mümkün

İpotekli bir mülk satın almak, genel olarak mülkü değerinden daha düşük bir fiyata satın almanıza olanak sağlayacaktır. İpotekli ev almak istiyorsanız öncelikle ipotek sahibi ile görüşmeniz gerekmektedir. Eğer peşin ödeme ile evi satın alacaksanız, evin ipoteği banka ile görüşülerek kaldırılır ve ev sizin üzerinize geçirilir. Ancak borcu devam ettirerek alacaksanız, ipoteği onaylayan banka ile alıcı ve satıcı görüşmelidir. Borcu da üstlendiğiniz taktirde ev borç ile birlikte sizin üzerinize geçecektir. Borçlu olunan banka ile ödemeye devam edebileceğiniz gibi, başka bir banka ile anlaşarak bankayı değiştirmek de mümkündür.

birevim
Paylaş

5 Comments

 1. İlayda Yavuz Reply

  Bence günümüzde faizsiz ev alma sistemleri çok daha mantıklı, banka kredisiyle faize bulaşıp almak daha mantıksız geliyor bana artık

 2. Bayram Sarı Reply

  Güzel fikirler vermişsiniz, ancak ben ipotekli veya hacizli ev satın almayı pek uygun görmüyorum kendimce, riskli gibi geliyor

 3. Muhammet Çakır Reply

  Banka faiziyle ev almış biri olarak borcunu çok zorlanarak ödedim, faizsiz sistemlerden alsaydım keşke dedim çok kez

 4. Metin Kurt Reply

  Günümüzde faizsiz sistemler popüler olmaya başladı artık banka faiziyle ev alanlar çok az

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 3 =