Ev Sahibi Olmak İstiyorum Nelere Dikkat Etmeliyim ?

birevim senetle ev

Gayrimenkul sahibi olmak istiyorsanız zorlu bir süreç sizi bekliyor demektir. Günümüzde çok farklı şekillerde ev sahibi olabilirsiniz. Örneğin TOKİ’den ev almak veya kooperatiften ev almak istiyorsanız araştırmalarınızı da buna göre yapmalısınız.

Amacınızı Belirleyin

Öncelikle hedeflerinizi belirlemelisiniz. Bu evi yatırım amaçlı mı alıyorsunuz yoksa oturmak için mi alıyorsunuz, bu sorunun cevabını bulduktan sonra yolunuzu ona göre çizmelisiniz. Daha sonra ödeme planınızı yapmalısınız. Krediyle ev alacaksanız her bankayla görüşüp toplam maliyeti en az olan kredi teklifini hangi banka veriyorsa o teklifi değerlendirmeniz daha doğru olacaktır. Peşinatsız ev almak istiyorum diyorsanız bankaların sağladığı peşinatsız konut kredilerinden yararlanabilirsiniz.

Elbette alacağınız evin özellikleri ve konumu ne kadar iyiyse fiyatı da o kadar yüksek olacaktır. Merkezi bir yerde, güzel konumlanmış, malzeme ve işçilik kalitesi yüksek bir ev ile konut sahibi olmak istediğiniz şehrin ücra yerlerinde, ortalama bir evin fiyatı elbette aynı olmayacaktır. Bu yüzden ince eleyip sık dokuyarak, güvenilir kişilerden/yerlerden ev almaya gayret gösterin.

Ev Almak isteyenlere tavsiyeler…

Yukarıda da belirttiğimiz gibi ev almak istiyorsanız bazı hususlara net bir şekilde karar vermiş olmalısınız. Yatırım amaçlı alacağınız bir ev ile ikamet etme amaçlı alacağınız evin alımında dikkat etmeniz gereken konular çok farklı olacaktır. Şüphesiz ki yatırım amaçlı alacağın evin size uzun vadede bir getirisi olmasını bekleyeceksiniz. Fakat ikamet amaçlı ev almak istiyorsanız uzun vadede para kazandırmasından çok uzun vadede rahat bir şekilde konaklamak isteyeceksiniz. Bu yüzden bu detaylara çok dikkat etmelisiniz.

Ödeme planınızı yapmalısınız. Taksitle ev almak istiyorsanız her bankanın vereceği kredi teklifini değerlendirip kendinize en uygun olanı seçmeniz doğru olacaktır. Senetle ev alacaksanız yine ödeyebileceğiniz en rahat şekilde senet imzalamalısınız ki ileride sorun yaşamayın.

Alacağınız evin bulunduğu konumu da çok önemlidir. Çalıştığınız yere, varsa çocuğunuzun okuluna veya günlük yaşantınızda sık sık ziyaret ettiğiniz yerlere yakın olması önemlidir. Bunun dışında cephe özellikleri, işçiliği, döşemelerinin, kapılarının durumu vs. dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardandır. Uzun vadede sıkıntı yaşamamak için her detayı sormaktan, kontrol etmekten çekinmeyin. Elbette iç özelliklerinin yanı sıra dış görünüşünün de göze hitap etmesi önemlidir. Dış cephe boyası, pencere genişliği, balkonu vs. gibi detaylara da dikkat etmelisiniz. Gün içerisinde güneş ışınlarını rahat bir şekilde gören evi ısıtma konusunda da zorluk çekmeyeceksiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 1 =