Ev Sahibi Olmak İsteyenlere Tavsiyeler

birevim senetle ev

Peşinatsız ev almak, taksitle ev almak, krediyle ev almak, senetle ev almak istiyorum veya TOKİ’den ev almak istiyorum diyebilirsiniz. Gördüğünüz gibi ev almak istiyorsanız, önünüzde birçok seçenek bulunmakta. Bu seçeneklerden kendinize en uygununu seçip dikkatli hareket ettikten sonra ev sahibi olabilirsiniz.

Öncelikle ev almak istiyorsanız amacınızı belirlemelisiniz. Yatırım amaçlı mı yoksa ikamet etmek için mi ev alacağım sorusunun cevabını net bir şekilde kendinize verdikten sonra izleyeceğiniz yolu ona göre seçebilirsiniz. Yatırım amaçlı bir ev almak istiyorsanız değerlendirmeniz gereken şartlar farklı olacaktır. Evin bulunduğu ikamette olan kira fiyatları, evin fiyatı, merkeze, eğlence yerlerine vs. yakınlığı sizin yatırım amaçlı alacağınız evin değerini belirleyecektir. Geçmişten günümüze insanlar “gayrimenkul asla kaybettirmez!” mantığıyla hareket etse de bazı şartlara dikkat etmenizi öneriyoruz.

Güzel manzaralı bir apartman dairesi mi yoksa bahçesi olan müstakil bir ev mi? Ya da sessiz sakin bir yerde kafanızı dinlemek amacıyla küçük bir ev… Nasıl ki yatırım amaçlı alacağınız evde dikkat etmeniz gereken hususlar varsa ikamet etmek amaçlı alacağınız evde de dikkat etmeniz gereken konular mevcuttur.

Nelere dikkat etmeliyim?

• Öncelikle kendinize şu soruyu sormalısınız:“Ev almak istiyorum, peki alacağım evle ne yapacağım? Yatırım amaçlı alıp kiraya mı vereceğim yoksa kendim ikamet mi edeceğim?” Her iki durumda da dikkat etmeniz gereken kriterler farklı olacağından bu soruyu net bir şekilde cevaplamalısınız.
• Alacağınız evin dış görünüşüyle ilgilendiğiniz gibi iç özellikleriyle de ilgilenmelisiniz. Bu konu üzerinde durulması gereken bir konudur. Kapıların, döşemelerin, banyonun ve diğer malzemelerin kalitelerine dikkat etmelisiniz.
• Satın almayı düşündüğünüz evin konumu da çok önemlidir. İşinize, çocuğunuzun okuluna veya diğer günlük yaşamınızda ulaşım sağlamanız gereken yerlere olan yakınlığı sizlere kolaylık sağlayacaktır.
• Güvenilir yerlerden/kişilerden ev alın. İleride sorun yaşamamak adına güvenilir kişilerden veya yerlerden ev almanız sizin yararınıza olacaktır.
• Ödeme seçeneklerini dikkatli değerlendirin. Krediyle ev almak istiyorsanız faiz oranından çok dikkat etmeniz gereken konu toplam maliyetin az olmasıdır.

Peki, fiyatlar nasıl?

Günümüzde hemen hemen her şehirde kentsel dönüşüm hızlandığı için ev fiyatları da yukarıya doğru hızla tırmanmakta. Tabii her evin farklı özellikleri olduğu için fiyatlarda oynama gösteriyor. Ev almak istiyorum diyorsanız öncelikle bütçenizi belirmelisiniz, daha sonra bütçenize göre ev sahibi olmak için araştırma yapmalısınız.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight + nine =