Ev Sahibi Olmak İsteyenler Ne Yapmalı?

birevim senetle ev

Günümüzde insanlar tarafından en çok istenen şeylerden bir tanesi ev sahibi olmak. Tabi ki ev fiyatları bir hayli yüksek olduğu için bir anda hadi ev alalım demek pek de kolay olmuyor. Bazen uzun zaman çalışarak birikim yapmak, bazen kredi çekmek, bazen borç almak gibi birçok yöntem ile ev sahibi olmak tercih edilir. Bu yazımızda sizler için ev sahibi olmak isteyenlerin neler yapması gerektiği hakkında bilgi vereceğiz.

Yeni bir ev sahibi olmak…

Son zamanlarda bir hayli artan kira fiyatlarından dolayı tüm vatandaşlar hayatlarının en önemli yatırım kararlarından bir tanesi olarak ev sahibi olmayı tercih eder. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan tüm insanların ortak hedefleri ve hayalleri ev sahibi olmaktan geçiyor. Hedeflerin daha iyi bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için birçok yöntem yer alıyor.

Peşinat ödemeleri için iyi bir birikim…

Birikim yapmak ev almak için atılacak en önemli adımlardan bir tanesidir. Her ay düzenli olarak bir miktar da olsa birikim yaparak hayallere yaklaşmak daha kolay olacaktır. Peşinat vererek ya da tamamını karşılayarak bu şekilde ev almak bir hayli kolay olabilecek.

Kredi skorlarını kontrol ederek, düşük faiz oranlı kredi…

Ev almak isteyenler belirli bir zaman birikim yapmak ile ilerledikten sonra bir de ek olarak kredi çekmek isteyebilir. Kredi skoru iyi olan insanlar düşük faiz oranlı konut kredisi veren bankalardan kredi çekebilir. Kira öder gibi kredi taksiti ödeyebilir ve ev almak için hayallere biraz daha hızlı adım atabilir.

TOKİ konutları…

TOKİ konutları özellikle dar gelirli aileler için vazgeçilmez tercihlerden bir tanesidir. TOKİ kapsamında aranan şartları yerine getiren vatandaşlar belirli bir teminat ücreti ödeyerek düşük taksit ödemesi ile ev sahibi olabilecekler. Tabi ki bunun için satışların insanların ikamet ettikleri illerde başlaması ve TOKİ kapsamında aranan şartlara uygun olmaları gerekir. Böylece ev sahibi olmak gerçekten de kolay bir şekilde ilerleyecektir.

Lokasyon tercihi…

Yeni bir ev almak için birikim ne kadar önemliyse lokasyon tercihi de o kadar önemli olacaktır. Ev alma sırasında gerçekten de en önemli kriterler arasında yer alır. Seçilen bölgelerin bölge raporları kontrol edilmeli, konut yatırım değerlerinin ne kadar olduğu öğrenilebilir.  Bir yandan da ev içerisinde nelerin olduğunun listesi yapılmalıdır. Özellikle çocukları olan vatandaşlar kaç odalı ev istedikleri, evin okula ya da iş yerine yakınlık derecesinden parklara ya da ana caddeye yakınlık derecesi kontrol edilmelidir. Hastaneler ve toplu taşıma araçlarına olan yakınlıkları tercih edilerek alınan evlerin yanı sıra değerlendirilme oranları yüksek olan konumlardan ev almak daha doğru olacaktır. Şimdilerde ne kadar düşük fiyatlı olsa bile ilerleyen süreçlerde bir hayli değer kazanması söz konusu olabilir.

Pek çok insan için bir eve sahip olmak, büyük bir güvence ve gelecek için yapılmış iyi bir yatırım olarak kabul edilir. Ev sahibi olmak için neler yapılmalı ve nasıl bir yol izlenmeli, herkes tarafından merak edilen konular arasında yer alır. Ev almak için bazı ödeme planlarının yapılması ve gelir oluşturulması ilk şartlar arasında sayılmaktadır.

Kredi Çekme Seçeneği

Ev alma konusunda en çok tercih edilen ve doğru bir zamanda yapılırsa gayet mantıklı olarak kabul edilen kredi ile ev almak yöntemi, herkes için en uygun alternatifler arasında yer alır. Birçok banka ev kredisi olarak yardımcı olmakta ve çekilen kredi ile kısa sürede bir ev alma işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Alınacak eve göre ve ihtiyaç duyulan miktara göre, kişinin gelir durumu ve varlıkları da göz önünde bulundurularak bir kredi miktarı belirlenir.

Buna göre ev almak için daha kolay bir ödeme sistemi oluşturulabilir. Banka kişiye özel bir ödeme planı oluşturmaktadır. Kredi için üzerine eklenecek faiz oranları da, bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Faizsiz ev almak istiyorum diyenler için de, belirli dönemlerde ve bazı bankalar tarafından bu tarz imkânlar da sağlanmaktadır. Mutlaka banka kampanyalarını takip etmek ve faizsiz kredi gibi seçenekleri yakalamak gereklidir.

Ev Almadan Önce İyi Bir Araştırma Şart

Satın alınmak istenen evin niteliklerine göre, fiyatlar da değişiklik göstermektedir. Doğru bir yatırım yapmak ve ödenecek miktara değecek bir ev almak için acele etmemek gerekiyor. Mutlaka işlevsel açıdan fayda sağlayacak ve kullanım konusunda da memnun edecek ev seçeneklerinin bulunması önemli bir detay. Ev almadan önce yapılacak araştırma hem fiyat hem de evin nitelikleri için olmalıdır.

İnsanlar aceleci kararlar verdiklerinde maalesef ödeyecekleri miktara değmeyen evleri satın alabiliyor ve bu hatalarını çok geç olduğunda fark edebiliyorlar. Bunun için hem banka kredileri arasında karşılaştırma yapılmalı hem de ev piyasasında yeni binaların özelliklerine dikkat edilmelidir. Ev almak isteyenler için bu konuda yardımcı olan birçok banka görevlisi ve emlak firmaları da elbette mevcuttur.

birevim
Paylaş

One Comment

  1. Musa Avcı Reply

    Ev sahibi olmak için bence biraz peşinat şart gibi düşünmeliyiz, tamamı krediyle veya kredi benzeri ürünlerle ev almak biraz zor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − 15 =