Ev Sahibi Olmak İçin Ne Yapmalı

birevim senetle ev

Herkesin en büyük hayalidir aslında ev almak. Kendi evinde oturup kira derdinden ve kiralık ev aramaktan kurtulmayı umut etmektedirler. Fakat günümüzdeki ekonomik koşulların uygun olmaması ve ev fiyatlarının yüksek olması insanların bu umutlarını hayalden ileriye götürememekte.

Türkiye’nin gelir düzeyi zaten belli düzeyde. Özellikle asgari ücretli biri için ev almak istiyorum demek hayalden öte değil. Ev fiyatlarına bakıldığında ise ikinci el bir ev almayı bile kalksa bir insan 150.000 Türk lirasını gözden çıkarması gerekir. Özellikle dar gelirli için bu miktar bir ömür boyu yemeden içmeden çalışsa ancak toplanabilecek bir paradır.

Ev almak için uygun zaman

Ev almak isteyenler alacakları evin durumuna göre uygun zamanı belirlemelidirler. Eğer evi yatırım amaçlı almak istiyorsa farklı bir zaman yok kirada oturuyorum kiradan kurtulmak için alıyorum diyorsa farklı bir zaman belirlemelidir. Kişinin elinde ev alacak kadar parası varda onu yatırım amaçlı kullanarak ev almak istiyorsa ev alacağı uygun zaman kış aylarıdır. Kış aylarında kimse ev alıp taşınmaya niyet etmediği için ev fiyatları biraz daha düşük oluyor. Evde kendisi oturmak için alıyorsa taşınma sıkıntısı olacağından kesinlikle yaz aylarını tercih etmelidir. Yaz aylarında evlere talep çok olduğu için ev fiyatları biraz daha yüksek olacaktır.

Kısa zamanda ev sahibi nasıl olunur?

Kısa zamanda ev sahibi olmak istiyorum diyenler için birçok faklı alternatifler bulunmaktadır. Hele bir evim olsun kiradan kurtulayım yeter ki diyenler için seçecekleri alternatiflerden birisi ise ev almak için kredi çekmektir. Bankalardan kredi çekerek ev sahibi olmak kişiye biraz daha avantaj getirebilir. Çünkü bir kişi 10 yıl boyunca kirada otursa neredeyse bankalardan çekilen kredinin faizinden daha fazlasını kiraya ödüyor. Kredi çekerek ev alsa ve borcunu 10 yılda bitirmiş olsa 10 yıl sonunda ev kişinin kendisine kalacak ve verdiği o paranın da değeri artmış olacaktır. Kira ödeyeceği yere faiz ödeyip ev sahibi olmak kişiye biraz daha avantaj getirmektedir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × three =