Ev Sahibi Olmak Hayal Mi?

birevim senetle ev

İnşaat sektörü Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde hızla ilerler durumda. Ardı ardına yapılan yeni binalar, her gün bir yenisiyle karşılaşılan şantiye alanları, göz alıcı ve kullanışlı evlerin artması dar gelirli ailelere de umut ışığı oluyor. İnşa edilen evler artık yalnızca belli bir kesime hitap etmiyor. Her gelire sahip ailelere ve kişilere uygun yeni evler yapılıyor. Bu da ev sahibi olmak isteyenler için kaçırılmaz fırsatlara kapı açıyor.

Özellikle kirada yaşayan ailelerin çektiği sıkıntılar, onları artık ev alma düşüncesine itiyor. Kendi zevk ve isteklerine göre, kimseye hesap verme zorunluluğu olmadan evini dizayn etmek isteyenlere artık birçok imkân sunulmakta. Yıllarca ev kirası ödeyip, zorluklarla kazandığınız paranızı sokağa atmak yerine kendi evinizin taksitlerini ödeyerek ev sahibi olmanız mümkün. Ev sahibi olmak sanıldığını kadar zor değil. Yeter ki ulaşılamaz bir hayal ürünü olarak görmeyin.

Nereden Başlamalıyım?

Ev sahibi olmak istiyorum diyenler ilk olarak ev satın almak için ne kadar bütçe ayırabileceğini tartmalıdır. Nasıl bir ev istediğini, evde yaşayacak hane sayısına göre ihtiyaçlarını belirlemeli ve buna yönelik bir ev arayışı içerisine girmelidir. Ev alma isteğindeki kişilerin ev fiyatları gözlerini korkutmamalı. Ev sahibi olmak için uçuk fiyatlarda bütçe ayırmadan, ucuz ev almak istiyorum diyenler için de birçok ev ve ödeme seçeneği bulunmaktadır.

Nelere Dikkat Etmem Gerekiyor?

Bin bir zorlukla ev almaya karar verdiğiniz andan itibaren atacağınız diğer adım, size sorun yaşatmayacak ve bu süreçte stresli günler geçirmenize engel olacak bir firma ile anlaşmak. Güven tüm ilişkilerin başında geldiği gibi, satıcı ve alıcı ilişkisinin de temelindedir. Eğer banka desteği ile ev alacaksanız güvendiğiniz bir banka olmasına, bir inşaat firmasından satın alacaksanız size evi zamanında teslim edeceğine dair teminat vermesine dikkat etmelisiniz. Çünkü sektörün ilerlemesi ve gelişmesi ile birlikte yasal olmayan yollara başvurmak isteyenlerin sayısı artmıştır.

Bu yüzden ev satın alacağınız şahıs veya şirketleri iyi seçmeli, karşılaşabileceğiniz olumsuz koşulların önüne geçmelisiniz. Bütçenize uygun en iyi evi seçtikten sonra bu hususlara dikkat ederek, siz de dilediğiniz evin sahibi olabilirsiniz.

birevim
Paylaş

6 Comments

 1. Musa Arslan Reply

  Ev sahibi olabilmek banka kredisiyle falan artık hayal diyebiliriz bence. 300.000 TL ev için kredi çekseniz 600-700.000 tl ödüyorsunuz, faizsiz sistemlerle bir nebze mümkün anca

 2. Sevi̇lay Tat Reply

  Ev sahibi olmak günümüzde maalesef banka kredisiyle falan çok zor, faizsiz sistemlerle birazcık mümkün tabi ki

 3. Nazlı Keskin Reply

  Ev sahibi olabilmek ekonomik anlamda zor olsa da faizsiz sistemlrde bir nebze ev sahibi olma şansınız olabiliyor

 4. Rabia Kara Reply

  Ev sahibi olabilmek bence çok zor günümüzde, faizsiz sistemlerle de alsak taksitleri çok yüksek olacaktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 − eight =