Ev Kredisinde Yüzde Kaç Peşinat Lazım?

birevim senetle ev

Ev almak isteyenler başvurularını bankalara yapıyorlar. Konut kredisi başvuru ile istedikleri evi istedikleri zaman alma şansına sahip olabiliyorsunuz. Ama bunu yaparken belirli bir oranda peşinat vermeniz gerekiyor. Bu peşinat oranı 18 Mart 2020 yılında son defa güncellendi. Sizlerde aşağıda ki rakamlara göre ne kadar peşinat vererek, ne kadar kredi çekerek ev sahibi olabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

500 bin TL’nin altında ki evler için peşinat oranı %10’a düşürüldü. 500 bin TL’nin üzerinde ki evler içinse peşinat oranı %20 olarak belirlendi. Yani 500 bin TL ev almak isteyen birisi 50 bin TL’yi peşinat olarak ödemek zorundadır.

Geriye kalan 450 bin TL’ye banka kredisi kullanması mümkündür. 600 bin TL değerinde bir konut alınacaksa ödenmesi gereken peşinat miktarı 120 bin TL olarak belirlenmiştir. 480 bin TL banka kredisi kullanabilmesine imkan verilmektedir. Bu güncelleme ile birikimi bu rakamlara gelen insanlar, sadece geriye kalan kısmı ekspertiz raporu sonrasında belirleyerek kredi çekebilme şansına sahiptir.

Konut İçin Yüzde Yüz Kredi Çekilebilir mi?

Ev sahibi olmak isteyenler arasında hiç peşinat karşılama imkanı bulunmayanlar olabiliyor. Bu durum karşısında yapmanız gereken farklı yöntemler vardır. Ama tüm konutun değerini banka kredisi çekerek yapmak istiyorsanız izlemeniz gereken bir tek yöntem vardır.

Örneğin 400 bin TL değerinde konut almak istiyorsunuz. Düzenlemeye göre alınacak olan kredi tutarı 360 bin TL olarak belirlenmiştir. Geriye kalan 40 bin TL peşinat tutarı, bankalar tarafından ihtiyaç kredisi olarak karşılanabiliyor. Bu yöntem günümüzde tüm bankalar tarafından müşterilerine sunuluyor.

Tabi ihtiyaç kredisinde bilinmesi gereken detay faiz oranları sebebiyle konut kredisinden yüksek bir maliyet sahibi olunmasıdır. Ancak başka bir çareniz yoksa yapmanız gereken işlem buna göre hareket etmek olacaktır. Ama isteyenler bunu yapmak yerine peşinat tutarını borç para alarak veya yakınlarından yardım alarak karşılayarak bunu atlatma şansına sahiptir.

Konut Kredisinde Bilinmesi Gerekenler

Konut kredisi faiz oranları Merkez Bankası tarafından yapılan konut değer endeksine göre belirlenerek sunuluyor. Ev almak isteyen insanların büyük bir kısmı konut kredisine yöneldiği için bu tercihi yapmak yanlış olarak kabul edilmiyor.

Ama bunu yaparken dikkatli hareket etmeniz çok kritik bir önem arz ediyor. Çünkü yüksek bir konut kredisi faiz oranı almak farkın çok yükselmesi anlamına gelmektedir. Tabi konut kredisi ipotekli olarak veriliyor. Ama krediye başvuru yapan kişinin kredi notu yeterli değilse bir mal veya kefil banka tarafından talep ediliyor.

Konut kredisi tercihi yaparak ev almak isteyenlerin yapması gereken faiz oranlarının düşük olduğu bir dönemi tercih etmek olacaktır. Bu kredi uzun vadeli olduğu için tercihi yapmak her zaman doğru ve kolay olmayacaktır. O nedenle dikkatli davranılmalıdır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 4 =