Ev Kredisi Kimlere Verilir?

birevim senetle ev

Ev almak için kredi çekmeyi  düşünen bütün vatandaşların aklındaki en temel sorulardan birisi acaba bana kredi çıkar mı sorusu olmaktadır. Konut kredisi verilebilmesi için kredi başvurusunda bulunanların bankaların istediği kriterlere sahip olması gerekmektedir. Yine aynı şekilde satın alınacak olan evin de satışı sıkıntıya sokacak herhangi bir kanuni engelinin olmaması gerekir. Ev kredisi kimlere verilir sorusuna cevaben, neredeyse hemen her banka birçok kriteri ele alarak detaylı bir inceleme yapmaktadır.

Bu kriterlerin en başında kredi için başvuran kişinin mevcut geliri, kredi notu, geçmiş döneme ait kredi ve kredi kartı ödemeleri şeklinde sıralanmaktadır. Buradaki kredi notu kişinin mevcut ya da geçmişte olan kredi kartı veya kredi borçlarının ödenme biçiminin yansımasıdır. Eğe borçlarını ödemede sorun çıkarmışsa kredi notu düşük olacak ve banka yeni kredi vermeye yanaşmayacaktır. Eğer mevcut ya da geçmiş kredi ödemeleri düzenli ve sorunsuz ise kredi notu oldukça yüksek olacaktır. Bu durumda hemen her banka yeni kredi vermeyi kabul eder. Bankaların tamamı için kredi vermedeki en önemli kriter kişinin kredi notudur.

Kimler Konut Kredisi Alabilir?

Hemen her bankanın kredi değerlendirme kriterleri birbirinden farklılık göstermektedir. Kredi çekebilmeniz için bir diğer önemli hususta satın alacağınız evin eksper tarafından biçilen değeri olmaktadır. Eksper tarafından belirlenen değerin en fazla %80 kadarına konut kredisi çekilebilmektedir. Kalan %20’lik kısmı ise kredi çekecek olan kişinin peşinat olarak ödemesi gerekmektedir. Yine ev kredisi kimlere verilir noktasında düzenli bir maaşı, kira geliri gibi ölçütlere sahip olması önemli bir kriter olmaktadır.

Konut kredisinden yararlanmak isteyen vatandaşların %20’lik peşinatı ödemeleri zorunludur. Aksi halde banka tarafından kendilerine kredi onayı verilmeyecektir. Ev seçerken bu durumu göz önünde bulundurarak ekonomik ölçütlerinizde konut seçimi yapmanız önemlidir. Çünkü normal gelirinizin üzerinde tespit edilen ekspertiz raporları sebebiyle aylık kredi taksit ödemelerinde büyük sorunlar yaşayabilirsiniz. Ev kredisi kimlere verilir, kimler nasıl faydalanır gibi soruların cevabını verdikten sonra bir noktayı daha hatırlatmakta var. Konut kredisi çekerken bazı bir takım sigortalarda zorunlu tutulmaktadır. Konut kredisi ülkemizin her yerinde 18-70 yaş arasındaki kişilere kullandırılmaktadır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × four =