Ev Hangi Yöntemlerle Alınır

birevim senetle ev

Ev almak isteyenler ve artık kira ödemek istemeyenler için kira öder gibi yöntemlerle ev almak cazip hale gelmiştir. Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenlerin bitmiş ve hemen teslim edilecek evleri almaları gerekmektedir. Hemen teslim ya da hazır olan ev alındığında senetle ev alabilme imkanları bulunmaktadır. Senetle ev alınırken dikkat edilmesi gereken konular titizlikle incelendiğinde ve dikkat edildiğinde cazip avantajlar sunmaktadır. Ev alma yöntemlerinden en çok tercih edilenlerden birisi de banka faizinden etkilenmeden senetle ev sahibi olmaktır. Belli bir peşinat yatırıldığında ya da peşinatsız ev almak isteyenler için de cazip sistemler bulunmaktadır. Peşinatsız ev alma seçeneklerinde ara ödemeler yapılarak ödeme miktarları daha da indirimli ödemeler olmaktadır.

Kooperatiften Ev Alınır mı?

Kooperatiflere üye olunarak da ev alabilmek mümkündür. Ancak dikkat edilmesi gereken konu kooperatif ana sözleşmesinin okunması ve ortak olurken ödemelerin şahsa değil kooperatif banka hesabına yatırılması gerekir. Kooperatifin bütün şartları okunmalı ve teslimat tarihinde evi teslim edebilecek güvenilir kooperatiflerle anlaşılmalıdır. Kooperatiflerde de ara ödeme ve peşinat sistemi bulunmaktadır. Kooperatifte belli bir teslim tarihinden önce ev almak isteyenler hazır bitmiş kooperatiflerden de ev alarak ev sahibi olabilmektedir.

Konut Kredileri Herkese Kredi Verir mi?

Bankadan kredi alma şartlarını taşıyan ve belli bir geliri olan kişilere kredi verilmektedir. Ancak geliri olmayan ve bunu belgeleyemeyen kişilere ev kredisi verilemez. Konut kredisi almak isteyen kişilerin kredi puanlarının yüksek olması ve kredi taksitlerini ödeyecek durumda olmalıdır. Gelirin % 40’ı kredi taksitlerini ödeyecek durumda olduğundan ev alınırken çekilecek krediye ve ödemenin ne kadar olacağı ev alma niyetine girilmeden araştırılması gerekir. Konut kredisi almak için bankalara başvuru yapan kişilerin önceden bankanın faiz oranlarını araştırması ve en uygun faiz oranını sunan bankalarla işbirliği yapması gerekir. Faiz oranları arasında küçük miktarlar da olsa uzun vadede çekilecek miktara göre geri ödeme miktarlarında önemli değişiklikler yaratmaktadır. Kira öder gibi konut kredisi taksiti ödenerek krediyle ev almak için belli bir peşinatın tüketicinin elinde olması gerekir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 3 =