Ev Almak İsteyenlere Taksit Yapılır mı?

birevim senetle ev

Ev Almak istiyorum diyenler ve ev alırken birikmiş parası olmayanlar için taksitler halinde ev alabilmesi için senetle ev satan inşaat firmaları bulunmaktadır. Senetle ev almayı düşünenlerin ise faizden kaçarken daha büyük riskleri de bulunmaktadır. Yeni piyasaya çıkmış bir inşaat firması daha evi teslim etmeden kaçabilme ihtimali de göz önüne alınmalıdır. Senetle ev alırken ara ödemeli ödeme sistemini seçenlerin ara ödemelerde sıkıntı yaşayabileceklerini düşünmelidir. Ara ödemesiz sabit senetle hemen teslim ev almak daha mantıklıdır. İnşaat firmaları senetle ev sattıklarında belirli bir teminatta isteyebilmektedir. Her iki açıdan da risk taşıyan senetle ev almak ve senetle ev satmak yöntemi doğru uygulandığında sorunsuz bir şekilde işlemektedir.

Senetle Ev Alma Riskleri Nelerdir

Türkiye’de bulunan markalı projelere imza atan firmalardan senetle ev imkanı olanlar varsa değerlendirilmelidir. Tüketiciler konut alırken faiz yükünden kaçmak için tercih ettikleri senetle ev alma yönteminin riskleri de göz ardı edilmemelidir. Senetle ev alma işini yüklenen inşaat firması da büyük risk almaktadır. Tüketiciden senet taksitini karşılamayacağı durum da zor duruma düşecektir. Her iki tarafında birbirine güven duyması ve tüketicilerin Ev almak isterken zarar uğramamaları gerekiyor. Taksitle ev almak isteyen kişi için en avantajlı yollardan birisi de konut kredisi kullanmaktır. 20 yıl vadeye kadar uzanan taksit imkanları ile taksitlerde hiçbir artış olmadan sabit ödemeler yapılması tüketicin lehine olmaktadır.

Toki Konutları Taksitle Ödeniyor mu?

Ev alacak kişilerin zor durumda kalmaması için yapı ruhsatı olmayan konutlardan uzak durması gerekiyor. Tüketicilerin senetle ev alınırken bitmiş projelere yönelmeleri ve anahtar teslim ile ödemeye başlamaları gerekiyor. Eskiden çok yaygın olarak kullanılan Kooperatiften ev almak seçeneği binlerce kişinin mağdur olması sebebiyle günümüzde pek kullanılmamaya başladı. Kooperatif sistemine güvenin artık eskisi gibi olmaması nedeniyle dar gelirli vatandaşlar senetle ev sahibi olabilme yollarını araştırmaya başladılar. Senetle kira öder gibi taksitle devlet eliyle yaptırılan Toki konutlarından ev almakta tüketiciler için avantaj sağlamaktadır. Tokiden ev almak isteyenler için Toki daha önce hiç ev sahibi olmayan kişiler için konut yaptırılmaktadır. Uzun vadede taksit imkanı ile Toki konutlarından faydalanılabilmektedir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − 6 =