Ev Almak İsteyenlere Fırsat Dönemleri

birevim senetle ev

Ev fiyatları her geçen gün artış gösterse bile bir yandan devlet tarafından bir yandan da özel şirketler tarafından sağlanan fırsatlar sayesinde ev sahibi olmak bir hayli kolay olacak. Ev almayı düşünen bireylerin değerlendirmesi gereken ilk fırsatlar arasında devlet destekli gelen hibe destekleri, kamu bankalarından verilen düşük faiz oranlı kredi fırsatları ile TOKİ fırsatları gibi seçenekler değerlendirilebilir.

Konut kredisi ile uygun fiyatlı ev alma

Konut kredisi ile ev almak insanların en çok değerlendirdikleri yöntemlerden bir tanesi olmaya devam ediyor. Kamu ve özel bankalar tarafından belirli aralıklar ile konut kredi faiz oranlarında güncellemeler yapılır. Devlet tarafından belirlenen düşük faiz oranları sayesinde bankalardan kredi almak mümkün olabilir. Fakat bu noktada bankalar tarafından belirlenen ortalama yüzde beş oranındaki dosya masrafları, hayat sigortası uygulayan bankalarda hayat sigortası ürün fiyatı, peşinat noktalarına tabi tutulmak söz konusu olabilir.

Konut kredisi ile beraber kamu bankalarında başvurular yapılarak süreçler değerlendirilebilir. Bir yandan taksit ödemeleri bir yandan da peşinat ödemelerinde yardımcı olacak desteklerden bir tanesine de olsa sahip olurken 20 aylık peşinat ödeme şartları ön plana çıkabilir. Kredi çekecek vatandaşların kredi notları ile beraber konutların krediye uygun mu değil mi kısmı da önemli bir yere sahip olacaktır.

TOKİ ile ev sahibi olmak…

Son zamanlarda en önde gelen fırsatlardan bir tanesi TOKİ ile ev sahibi olmak ile geçiyor. Özellikle dar gelirli aileler ve emekli gibi düşük bütçeli vatandaşlar için sunulan TOKİ insanların uygun taksit ödemeleri ile konut sahibi olmasına yardımcı oluyor. TOKİ satışları genel olarak çekiliş ya da kura yöntemleri ile belirlenir. Her ne kadar belirli aralıklarla 81 ilde de konut satışları yapılsa bile yine de herkesin isteklerine uygun olmayabileceği gibi istenen özelliklerde konutları bulmak da bir hayli kolay olacak. Başvuru yaparak gerekli şartları yerine getiren vatandaşlar rahat bir şekilde ev sahibi olma fırsatlarının sahibi olabilecek.

Devlet hibesi ile ev sahibi olmak…

Devlet hibesi ile ev sahibi olmak da son zamanlarda en önde gelen konulardan bir tanesidir. Devlet hem yeni evlenen çiftlere hem de ilk defa ev sahibi olacak vatandaşlar için ev sahibi olmaları konusunda hibe destekleri vererek yardımcı oluyor. Her sene artış gösteren miktar 82 bin TL ye kadar yükselebiliyor. Hibe destekleri geri ödemesiz olarak veriliyor. Hibe destekleri başvurusu yapan ve onaylanan vatandaşlar kolay ve pratik bir şekilde ev sahibi olma fırsatlarını elde edecektir. Bunun için devlet tarafından açıklanan sürelerin kaçırılmaması gerektiği gibi devlet tarafından verilecek hibe desteklerinin şartları da yerine getirilmelidir. Şartlara uygun olan yeni evlenen ya da ilk defa ev sahibi olacak vatandaşlar yararlanacaklar.

Ev almak konusunda bir karara varan insanlar için oldukça büyük fırsatların sunulduğu günümüzde birçok ödeme kolaylığı ve peşinatsız ödeme imkânları sunulmaktadır. İnsanlar ev almak konusunda genelde oldukça dar düşünürler.

Hem ev almak isterler hem de kendi istedikleri şehirde olsun isterler. Bu durumda eğer ev almak istiyorsanız ve almak istediğiniz ev bulunduğunuz şehirde pahalı ise o vakit başka şehirlerdeki alternatifleri değerlendirin. Bazı şehirlerde daha hesaplı ve daha güzel dizayn edilmiş evler bulabilirsiniz. Ev almak isteyenler bu konuda biraz araştırma yaparlarsa ev fiyatlarının şehirden şehre çok büyük bir farklılık gösterdiğini fark edeceklerdir.

Evler Büyüdü Hayatlar Küçüldü

Artık insanlar büyük evlerin çekirdek aile yaşantısını yozlaştırmasından dolayı daha küçük evlere rağbet göstermeye başladı. Daha samimi ve daha aile ortamı oluşturulduğu için küçük stüdyo tarzı evler, çekirdek ailelerin sosyalleşmesi açısından daha çok tercih ediliyor. Aynı zamanda bu evler oldukça da hesaplı fiyatlarda satışa sunuluyor. Ev almak için çok fazla paranız yoksa yapmanız gereken şey daha küçük bir ev almak olacaktır.

Ev Alırken Başvuracağınız Yerler

Eskiden beri bankalar sizlere çok iyi imkânlarda emlak kredileri ile destek oluyor. Bu konuda emlak konut projeleri ile ilgilenebilir ve bankalardan alacağınız uygun ödeme koşullarındaki kredi desteklerinden yararlanabilirsiniz. İnşaat şirketleri son dönemde peşinat olayının insanları oldukça zorlaması sebebiyle ev alma konusundaki kolaylıklarının arasına peşinatsız ev almayı da ekledi. Bu sayede daha kolay ev sahibi olabiliyorsunuz.

Gelir Durumuna Göre Evler

Gelir durumu düşük insanlar ev almak konusunda bir hayli zorlandığı için genelde orta halli aileler için hazırlanan toki konut projeleri, bu insanların düşük taksit imkânları sayesinde ev sahibi olmalarını sağlıyor. Birçok insanın bu şekilde ev sahibi olmasına vesile olan bu projeler sayesinde her geçen gün daha fazla insan ev sahibi oluyor.

birevim
Paylaş

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 + 4 =