Ev Almak İçin Nasıl Para Biriktirilir?

birevim senetle ev

Ev almak isteyenler için farklı yöntemler var. Ancak bu yöntemlerin bazıları insanları yüksek bir borcun altına girmesine sebep oluyor. Bunun yerine birikim yaparak ev almak uzun vadeli olsa da düşük bir maliyeti beraberinde getirmektedir. Tabi bunu mantıklı ve doğru bir şekilde yapmanız gerekiyor. En azından yüksek bir peşinat ödemek için bu mutlaka yapılmalıdır.

Birikim yapmanın yolu tasarruftan geçmektedir. Öncelikle aylık olarak harcamalarınızı belirlemeniz ve gelirinizi bilmeniz gerekiyor. Yüksek harcama yapılan kalemleri düşürmek için alternatif ve ucuz yollar tercih etmeniz gerekiyor. Örneğin aracınızla işe gitmek yüksek bir maliyete sebep olurken, bunun yerine toplu taşıma kullanmak tasarruf yapmanıza yardımcı olacaktır.

Tasarruf Yapmanın Yolları

Tasarruf yapmak çok basit bir yöntem ile başarılabilir. Ama bunun için dikkatli olmalı ve hesaplarınıza sahip çıkmalısınız. Bu noktada dikkatli olmak büyük önem taşımaktadır. Öncelikle aylık olarak tüm harcamalarınızı kontrol altına almalısınız. Mutfak harcamaları, ulaşım harcamaları, lüks harcamalar ve eğlence harcamaları olarak bir başlık oluşturmanız gerekiyor.

Dışarıda zaman geçirmeyi seven birisiyseniz aylık harcamalarınız yüksek olacaktır. Sinemaya gitmek iki kişi içi minimum 100 TL harcama demektir. Aylık 4 kez sinemaya giden bir çift için 400 TL harcama yapmak olacaktır. Bunun yerine izlemek istediğiniz filmleri evde izlemek çok büyük bir tasarruf sağlayacaktır.

Aile olarak ulaşım harcamalarınızı mimimize edebilirsiniz. 4 kişilik bir aile de anne ve baba işe giderken, çocuklar okula gidecektir. İşinizle evinizin arasının yakın olması, yürüyerek işe gitmenize ve yürüyerek okula gidilecek bir noktada var olması da ulaşım harcamanızı minimize edecektir. Bu konuda doğru seçimi yapmak önemli olacaktır.

Tüm tasarruf kalemlerini doğru yaparak harcamalarınızı büyük oranda kısmanız anlamına gelecektir. Bunu yaşamak istemiyorsanız yapmanız gereken tasarrufa yönelmek olacaktır. Harcamalar azaldıkça aylık tasarruf miktarınızda aynı oranda birikimin artması anlamına gelecektir. Sizlerde bu sayede ev almak için daha kısa sürede yüksek birikim yapmanız anlamına gelecektir.

Konut Hesabı Açmak

Ev almak isteyenlere devlet destekli olarak konut hesabı açma fırsatı sunuluyor. Bu hesaba aylık olarak düzenli bir şekilde yatırım yaparsanız, yüzde 20 devlet desteği sağlamanız anlamına gelecektir. Farklı miktarlarda yapılan bu destek de maksimum 15 bin TL destek alınmasını sağlamanız oluyor. Tabi bankaya göre ve konut hesabının özelliklerine göre bu miktar artabiliyor.

Altın yatırım yapabilir, dövizde bekletebilirsiniz. Yaptığınız tasarrufları TL olarak bekletmek günümüzde mantıklı bir tercih olmayacaktır. Çünkü TL her yıl enflasyon sebebiyle değer kaybetmektedir. Bunun yerine paranızı Döviz, Altın veya vadeli bir hesapta bekletmek de sizin için mantıklı bir sebep olacaktır. Bu sayede birikim miktarınızı daha kısa sürede yapabilir ve ev sahibi olabilirsiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 3 =