Ev Almak İçin Alternatifler

birevim senetle ev

Ev almak isteyenler için birçok alternatif bulunmaktadır. Türkiye ekonomisi dikkate alındığında peşin parayı toplayıp borçsuz bir şekilde ev almak çok güç olamaya başladı. Bu yüzden de bankalar ve Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşlara ev sahibi olmaları için birçok olanak sağlamaktadır. Özellikle şu ara vatandaşlarımız arasında tokiden ev alma imkânı yaygınlaşmıştır.

Tokiden ev almak özellikle dar gelirli vatandaşlarımız ve emekliler için çok avantajlıdır. Çünkü bu vatandaşlarımızın gelirleri kısıtlı olduğu için Tokilerden ev almak daha avantajlı ve daha cazip gelmektedir.

Taksitle ev almak istiyorum diyenler için tokiden ev almak çok uygundur. Çünkü toki evleri vatandaşlara 120 ay taksitle ev sahibi olma imkânı sağlıyor. Eğer vatandaşların ev bedelinin yarısı veya bir kısmı kadarını peşin vermeleri durumunda tokiden ev alırken evin fiyatı biraz daha düşük gösteriliyor.

Ev almak isteyenlere başka hangi alternatifler bulunmaktadır?

Ev almak isteyenlere toki dışında daha birçok alternatif de bulunmaktadır. Yok, ben tokiden ev almak istemiyorum diyenler için topraktan ev alma, kooperatiften ev alma gibi alternatiflerden yararlanabilirler. Aslında en karlı yöntem topraktan ev almaktır. Topraktan alınan ev, parası yönünden biraz daha uygun olmaktadır Çünkü ev yapılana kadar müteahhit yaptıkları evin projesine evin içindeki kullandığı malzemelere göre ev fiyatlarını biraz daha yüksek göstermektedir.

Dar gelirliler için en uygun ev alma yöntemi

Dar gelirliler ve emekliler ev almak istiyorlarsa kesinlikle tokiden veya konut kredisi çekerek ev sahibi olmaları daha faydalıdır. Çünkü gelirler, çok kısıtlı oluğu için taksitlere böldürerek kira öder gibi ev sahibi olmaları biraz daha kolay olacaktır. Tokiden ya da kredi çekerek ev sahibi olanların en geç 10 yıl sonra ev tamamen kendilerinin olacaktır. Bu yöntemle de ev alınacak olursa eğer 10 yıl içerisinde evin değeri artacaktır ve satmaya kalktıklarında yüksek fiyata satabilmeleri mümkün olacaktır.

Ev alırken nelere dikkat edilmeli?

Taksitle ev alacak kişi oturmak maçlı ev almak istiyorsa eğer kesinlikle metrekaresine ve evin ikinci el veya sıfır durumuna kafayı takmasın. Önce metrekaresi küçük ikinci bir ev alarak kiradan kurtulmaları durumunda hem evin taksitlerini kolay ödeyebilirler hem de evin borcu bittiğinde evin değeri arttığı için istedikleri bir evi peşin olarak alabileceklerdir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 5 =