Ev Alma Ve Kooperatif Farkı

birevim senetle ev

İnsanoğlu için hayat oldukça zor bir süreçtir. Bu süreçte kimimiz doğar kimimiz de ölürüz. Bu zor süreçlerde hepimizin istediği zaman kaybetmeden bir ev sahibi olmak ve kira derdinden kurtulmaktır. Bunun için yıllarca yememizden içmemizden kesip bir köşeye ev için ön ödemeli birikim yapmaya çabalarız.

Ev almak o kadar kolay bir süreç olmadığı için bizler bunları basamak, basamak çıkmaya gayret ederiz. Bu birikim aşamaları bittikten sonra sıra alacağımız eve gelmektedir. Bunun için de günümüzde oldukça kamulaşmış olan kooperatiflere gerekli araştırmalardan sonra iyi bir kooperatif şirketi bulunarak ev alma sürecine gireriz.

Kooperatiften ev alma:

Kooperatif şirketleşmiş ve insanların birikimine göre gayrimenkullerle anlaşarak ev yapımını gerçekleştiren aracı firmalardır. Bu firmalar ev sahibi olmak isteyen kişilerden ön ödenek alarak gayrimenkul şirketlerine yatırmaktadır. Bu yatırımlarla birlikte evlerin yerleri ve temelleri atılmaya başlanmaktadır.

Bu süreçten sonra da olay zamanla büyümekte ve ev almak belirlenen kooperatiften ev almak, şartlarına uygun taksitlendirme aşamasıyla evler yapılmaya başlanmaktadır. Taksitle ev almak sürecinde ev sahipleri kendilerine belirlenen ev almak bedellerini aylık olarak kooperatif hesabına yatırarak ödemelerini gerçekleştirmektedirler. Zamanla bu ödeneklerle evler yapılmakta ve yıllara yakın bir sürecin ardından sahiplerine büyük bir törenin ardından teslim edilmektedir. Bu süreçten sonra artık evin temizlenip içine girmesi kalmaktadır.

Evlerin teslimatı:

Yapımı biten evler belirli onaylardan ve vergilerden sonra şahıslara tapuları devredilerek evler sahiplerine verilmektedir. Bu işlemlerin ardından kişiler tapuları kendi adlarına devri ve vergi aşamalarını geçirdikten sonra yavaş yavaş taşıma işlemlerine geçmektedirler. İnsanlar bu kooperatiften ev almak sayesinde ev sahibi olmaktadırlar. Kooperatifler ev sahibi olmak isteyenler için bulunmaz bir fırsat olmaktadır. Bu yüzden zamanımızda kooperatiften ev sahibi olanlar oldukça fazla ve evlerinden de memnunlardır.

Bu şirketler sayesinde sosyal yaşantılarını ve bütçelerini sarsmadan ödeme yaparak ev sahibi olmaktadırlar. Ve evlerinin inşaatlarına da istedikleri zaman gidip denetim yapma ve görme olanağını da elde etmektedirler. Bu sayede para yatırdıkları yerlerin ne denli güvenli olduğuna ve olası sahtekârlığa karşıda önlem almış oluyorlar.

birevim
Paylaş

5 Comments

 1. Yunus Bulut Reply

  Kooperatif fikri bana hiç sıcak gelmiyor, günümüzde çok sorun yaşayan oluyor kooperatiflerle

 2. Bekir Yalçın Reply

  Kooperatiften büyüklerimiz hep ev alır ama benim için hiç ısınmıyor kooperatif fikrine

 3. Furkan Aslan Reply

  Kooperatifler günümüzde pek güvenilir gelmiyor bana, günümüzde direk ev sahibi olmak kredi veya faizsiz sistemle bir şekilde olabiliriz

 4. Yasemin Erdoğan Reply

  Babamlar kooperatiften ev aldılar şimdiye kadar, bu yüzden biri ev alacağında hep kooperatif öneriyorlar ama bence eskisi kadar güvenilir değil kooperatif sistemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 + 4 =